Vedenie fakulty v spolupráci s Fakultnou odborovou organizáciou pozvalo svojich zamestnancov a priateľov fakulty v rámci osláv Dňa učiteľov na divadelné predstavenie. Po šiestich rokoch padol výber opäť na Radošinské naivné divadlo (RND). Výhoda tohto výberu spočíva v tom, že človek v podstate vie, na čo ide a pri žiadnej hre nemôže šliapnuť vedľa.
Večer začal ako obvykle príhovorom dekana fakulty, prof. Gatiala, ktorý vyzdvihol dôležitosť úlohy učiteľa v živote spoločnosti. Jej nespornému významu však nezodpovedá ani finančné a morálne ohodnotenie učiteľov, ani podpora školstva zo strany štátu. Napriek tomu naša fakulta dosiahla aj v minulom roku dobré výsledky v pedagogickej aj vedeckovýskumnej činnosti, za ktoré poďakoval pán dekan všetkým pracovníkom fakulty. Tieto výsledky sme dosiahli napriek rekonštrukcii starej budovy fakulty, ktorá vyžadovala a stále vyžaduje značnú improvizáciu v pedagogickej aj vedeckovýskumnej práci. V krátkom čase nás čaká odovzdanie prvej zrekonštruovanej časti budovy a sťahovanie pracovníkov do vynovených priestorov. Dôležitá bola aj informácia o zaslaní žiadosti STU o akreditáciu na Slovenskú akreditačnú agentúru pre vysoké školstvo.
Slávnostné stretnutie pracovníkov fakulty je už tradične sprevádzané aj oceňovaním najlepších učiteľov fakulty. Už druhýkrát to boli dve ocenenia - ocenenie vedením fakulty a ocenenie študentmi fakulty. Ako najlepší učiteľ fakulty za r. 2022 bol ocenený vedením FCHPT pán doc. Ing. Jozef Dudáš , PhD. Laudácio k jeho oceneniu predniesla pani prodekanka, doc. Reháková. Doc. Dudáš pôsobí na fakulte od roku 1977 a v roku 1989 bol vymenovaný za docenta na Katedre procesov a zariadení chemickej technológie, pričom prednášal a aj viedol cvičenia z predmety Energetika a Reakčná kinetika a reaktorové inžinierstvo. Po 1989 uskutočnil zahraničné pobyty na Technical University Eindhoven a State Univerzity of New York, Buffalo, pričom dlhšie pracoval ako samostatný výskumník aj v organizáciách African Explosives and Chemical Industries a Council of Scientific and Industrial Research (CSIR) v Johannesburgu, v Juhoafrickej republike. Podieľal sa na vývoji a intenzifikácii viacerých chemických a biochemických technológií a návrhu zariadení na ich realizáciu, vďaka čomu získal cenu CSIR outstanding award. Od roku 2008 opäť naplno pôsobí na fakulte a svoje bohaté zahraničné výskumné skúsenoti odovzdáva v pedagogickej a výskumnej činnosti na Ústave chemického a environmentálneho inžinierstva, kde bol v rokoch 2011 až 2016 riaditeľom. Od svojho opätovného príchodu na fakulte prednáša v bakalárskom štúdiu vo všetkých študijných programoch profilové predmety Chemické inžinierstvo, Chemické a energetické inžinierstvo a v inžinierskom stupni Separačné procesy. Významným spôsobom prispel k zvýšeniu úrovne výučby a akceptácii týchto náročných predmetov študentmi. V nedávnom období sa významne angažuje pri modernizácii študentských laboratórií a laboratórnych cvičení pre tieto predmety. Výskumne sa zapája najmä do spolupráce s praxou, kde napríklad navrhol a v praxi zrealizoval zariadenia na remineralizáciu pitnej vody pre obce.
Spôsob výberu a dôvody ocenenia najlepšieho učiteľa študentmi predniesol Filip Dian, predseda CHEM – Spolku študentov FCHPT. Aj tento rok mohli študenti formou ankety podávať svoje návrhy a následne sa po kole nominácií nasledovalo hlasovanie. Študenti mali o túto aktivitu veľký záujem a nominovaných bolo vyše 40 pedagógov. Študentskou cenou Učiteľ roka FCHPT za r. 2022 bol ocenený prof. Ing. Ľubomír Švorc, DrSc. z Ústavu analytickej chémie. Pod jeho vedením sa vedecký výskum v Laboratóriu elektroanalytických metód zameriava na vývoj rýchlych a jednoduchých elektroanalytických metód pre stanovenie stopových koncentrácií liečiv a ich metabolitov, potravinárskych aditív a environmentálnych zložiek v rôznych matriciach s využitím nových a perspektívnych elektródových materiálov. Publikoval viac ako 150 pôvodných vedeckých prác v zahraničných karentovaných časopisoch, na ktoré je evidovaných spolu takmer 2500 citácií. Jeho H-index podľa Web of Science je 33. Prof. Švorc bol za svoju vedeckovýskumnú činnosť ocenený viacerými uznaniami, ako Cena firmy Metrohm ČR 2013 za najlepšiu publikáciu mladého elektroanalytického chemika do 35 rokov, Vedec roka SR 2014 v kategórii Mladá osobnosť vedy, Cena mesta Sereď 2015 za vedeckovýskumnú a publikačnú aktivitu, Najlepšia publikácia STU 2016 za najcitovanejšiu prácu v rokoch 2014 – 2016 a Prémia za trojročný vedecký ohlas (2015 – 2017) udelená Literárnym fondom SR. V roku 2019 sa stal laureátom chemického prvku Európium (63). Toto ocenenie udeľuje mladým chemikom do 35 rokov prestížna organizácia IUPAC. Od roku 2023 je predsedom Slovenskej chemickej spoločnosti. Výskum na pracovisku úspešne spája s pedagogickým pôsobením pri výchove študentov v rámci ich záverečných prác. Prof. Švorc bol doposiaľ vedúcim vyše 20 diplomových prác a školiteľom 6 dizertačných prác. O vzornom pedagogickom prístupe k práci svedčia aj výborné umiestnenie jeho študentov na študentských vedeckých podujatiach a viaceré dosiahnuté ocenenia v rámci FCHPT aj STU, ale aj v celoslovenskom meradle.
Po slávnostnom ocenení učiteľov roka nasledovalo predstavenie RND – Pán strom. Na úspornej a pritom funkčnej, zrozumiteľnej a multimediálnej scéne sa pred nami odvíjal príbeh storočného buka. Príbeh začínal v období po prvej svetovej vojne a nie je len príbehom samotného buka. Dopĺňaný je aj príbehmi náhodných okoloidúci, ktorí sa zastavili alebo len prešli pod jeho košatou korunou, príbehmi s dobrým aj zlým koncom a dokonca aj príbehmi živočíšneho osadenstva lesa. Ako červená niť sa dejom nesie aj sága rodiny vojnového vyslúžilca, ktorý buk zasadil. A samozrejme, ako v každej Štepkovej hre, je prítomný humor vo forme vypointovaných scénok, „náhodných“ gagov, či vtipných narážok na aktuálne dianie v spoločnosti. Všetci návštevníci sa dobre bavili a na záver radošincov odmenili dlhotrvajúcim potleskom, sprevádzaným standing ovations. Skrátka, opäť sme nešliapli vedľa a dôstojne a zmysluplne sme oslávili Deň učiteľov.
Text: Miroslav Hutňan
Foto: Igor Bodík, Miroslav Hutňan