V piatok 29.9.2023 sa v Starej tržnici v Bratislave konal 17. ročník festivalu vedy Európskej noci výskumníkov. Toto rozsiahle a určite aj inšpiratívne podujatie sa uskutočnilo v 25 krajinách vrátane SR; na Slovensku v piatich rôznych mestách. Hlavné dve témy tohto ročníka boli - umelá inteligencia a ochrana vôd, ktoré momentálne rezonujú po celom svete a zásadne ovplyvňujú nielen rozvoj technológií, ale v podstate celý náš život.
Na Európskej noci výskumníkov v Bratislave boli obidve tieto témy zastúpené na rôznych miestach. Prakticky sa im vystavovatelia venovali v stánkoch plných zaujímavých pokusov a teoreticky na viacerých prednáškach. Najviac účastníkov navštívilo bratislavskú Starú tržnicu, kde bolo centrum stánkov prezentujúcich pútavou formou vedecko – výskumné experimenty.
Dva stánky poskytla aj naša fakulta. Prvý z nich s názvom "Automatizácia a riadenie procesov" sa venoval téme umelá inteligencia. Tento stánok bol prezentovaný Ústavom informatizácie, automatizácie a matematiky. Návštevníci mohli vidieť praktické ukážky automatizácie a riadenia procesov na príklade inteligentného ekologického skleníku Vesna, ktorý pomáha riadiť umelá inteligencia.
Druhým nemenej zaujímavým stánkom prezentovaným Oddelením environmentálneho inžinierstva boli "Naše mikroplasty a mikropolutanty", ktorý sa venoval téme ochrany vôd. Hlavná pozornosť bola zameraná na monitorovanie mikroplastov, hormónov, liečiv a drog v životnom prostredí Slovenska. Okrem toho predstavil aj technológie schopné toto znečistenie odstraňovať a ukázal, ako vieme z odpadových vôd získať informácie napr. o drogovej problematike a šírení rôznych ochorení.
Európska noc výskumníkov v Bratislave tiež ponúkla prednášku vo V-klube s názvom "Dá sa z odpadovej vody vyrobiť voda na zavlažovanie alebo na pitie?“. Prezentáciu zabezpečil prof. Ing. Igor Bodík, PhD. (tiež z Oddelenia environmentálneho inžinierstva) a predstavil v nej možnosti dočistenia odtokov z komunálnych čistiarní odpadových vôd tak, aby bola voda vhodná na opätovné využitie zalievaním poľnohospodárskych plodín. Následne sa diskutovalo o technologických procesoch, ktoré by umožnili odstraňovať organické znečistenie, nutrienty a mikropolutanty z odpadových vôd.
Celková účasť na Európskej noci výskumníkov v Bratislave bola veľmi vysoká a organizátori poďakovali všetkým návštevníkom, ktorí sa zastavili pri stánkoch alebo zúčastnili sa prednášok.
FCHPT STU samozrejme ďakuje najmä svojim kolegom za skvelú prípravu prezentácií a šíreniu dobrého mena fakultného výskumu. Tešíme sa na ďalší ročník, ktorý nám prinesie ešte viac zaujímavých poznatkov zo sveta vedy a výskumu.