STU mala 16. mája tú česť hostiť Dr. Kathryn C. Thornton, bývalú astronautku NASA a veteránku štyroch vesmírnych misií. Dr. Thornton navštívila Fakultu chemickej a potravinárskej technológie STU, aby sa s našimi študentmi a pedagógmi podelila o svoje skúsenosti z vesmírneho programu.
Prednáška s názvom „Záchrana družice STS-49“ prilákala početné publikum z celého areálu univerzity i z radov verejnosti. Dr. Thornton pútavo opísala svoju fascinujúcu kariéru a konkrétne sa zamerala na misiu STS-49, ktorá bola prvou misiou raketoplánu Endeavour.
Misia STS-49 bola prvou a významnou misiou Space Shuttle Endeavour, ktorá sa uskutočnila od 7. do 16. mája 1992. Hlavným cieľom tejto misie bolo zachrániť a opraviť družicu Intelsat VI (Intelsat 603), ktorá bola pôvodne vypustená v roku 1990, ale kvôli zlyhaniu raketového motora sa nedostala na plánovanú geostacionárnu dráhu.
Misia vyžadovala, aby astronauti uskutočnili tri výstupy do vesmíru (EVA - ExtraVehicular Activity) na zachytenie a opravu družice. Astronauti museli manuálne zachytiť družicu a pripevniť na ňu nový raketový motor, ktorý by ju dostal na správnu dráhu. Prvé dva pokusy o zachytenie družice zlyhali, tretí bol úspešný. Tento výstup trval rekordných 8 hodín a 29 minút, čo bolo dovtedy najdlhšie trvanie EVA. Astronauti úspešne pripevnili nový raketový motor k družici Intelsat VI, čo umožnilo jej presun na správnu geostacionárnu dráhu. Okrem hlavnej úlohy misie astronauti vykonávali aj ďalšie experimenty a testy v rámci programu Space Shuttle. Endeavour pristál úspešne na Edwards Air Force Base v Kalifornii 16. mája 1992 po 8 dňoch a 21 hodinách. Misia STS-49 bola dôležitá nielen kvôli úspešnej záchrane a oprave družice, ale aj preto, že predviedla schopnosti astronautov a technológií na vykonávanie komplexných operácií vo vesmíre. Táto misia bola tiež dobrou previerkou nového orbitera Endeavour, ktorý bol postavený ako náhrada za stratený Challenger. STS-49 je dodnes považovaná za jednu z najvýznamnejších a technicky najnáročnejších misií v histórii programu Space Shuttle.
Počas tejto misie sa Dr. Thornton podieľala na troch výstupoch do vesmíru, z ktorých jeden zahŕňal mimoriadne náročnú operáciu záchrany uviaznutej družice na obežnej dráhe. Prednáška ponúkla poslucháčom pútavý pohľad do výziev a adrenalínových zážitkov spojených s prácou astronauta a tímovej práce nevyhnutnej pre úspech v náročnom prostredí vesmíru.
Po skončení prednášky nasledovala živá diskusia, kde študenti mali možnosť klásť Dr. Thornton otázky o jej vesmírnych skúsenostiach a budúcnosti vesmírneho výskumu. Atmosféra bola plná nadšenia a zvedavosti.
Návšteva Dr. Thornton bola pre STU inšpiratívnou udalosťou. Jej prednáška umožnila študentom a pracovníkom univerzity nahliadnuť do vesmírneho programu a prehĺbiť si vedomosti o astronómii a leteckom inžinierstve. Veríme, že Dr. Thornton svojou návštevou podnietila u mnohých záujem o vedu a vesmírny výskum.
Text: Radoslav Paulen
Foto: NASA, youtube.com + Radoslav Paulen