V dňoch 21. až 24. júna 2022 sme v hoteli SUZA správa účelových zariadení v Bratislave zaznamenali vysokú koncentráciu analytických chemikov. Ústav analytickej chémie FCHPT STU usporiadal XV. medzinárodnú konferenciu SÚČASNÝ STAV A PERSPEKTÍVY ANALYTICKEJ CHÉMIE V PRAXI. Analytici z oblasti environmentálnej analýzy, kontroly kvality a bezpečnosti potravín, špecialisti z oblasti klinickej a bioanalytickej chémie, forenzní chemici, toxikológovia, súdnolekárski špecialisti, analytickí chemici z oblasti priemyslu, zo súkromných laboratórií, učitelia analytickej chémie, odborníci na chemometrické prístupy k riešeniu dát, skrátka analytickí chemici z rôznych oblastí chemickej a skúšobníckej činnosti a z univerzitných a výskumných pracovísk sa stretli a na rokovaniach sa navzájom informovali, školili, diskutovali o svojich zisteniach, výsledkoch, inováciách. V rámci konferencie ACP 2022 sa vytvoril priestor na výmenu skúseností pracovníkov zo skúšobných laboratórií, z akademického priestoru zo Slovenska ako aj zo zahraničia, predovšetkým z Česka, a privítali sme aj účastníkov z Ukrajiny, Chorvátska, Srbska, Bosny a Hercegoviny.
Konferencia sa konala pod záštitou dekana FCHPT STU prof. Ing. Antona Gatiala, DrSc, ktorý konferenciu otvoril a zaželal všetkým analytickým chemikom úspešné a plodné rokovanie. Počas prvého dňa sa účastníkom prihovorili aj predstavitelia spoluorganizátorov konferencie - Slovenskej chemickej spoločnosti a Slovenskej národnej akreditačnej služby. RNDr. Lívia Kijovská, PhD. vedúca Odboru laboratórií, inšpekčných orgánov a správnej laboratórnej praxe otvorila prednáškové sekcie na tému Akreditácia ako dôveryhodný nástroj potvrdenia kompetentnosti laboratórií.
V rámci ACP 2022 venovali organizátori konferencie špeciálnu sekciu oslave 80. výročia založenia Ústavu analytickej chémie, ktorú otvorila garantka konferencie doc. Ing. Svetlana Hrouzková, PhD. prednáškou na tému Výučba, výchova a vzdelávanie mladých analytických chemikov na FCHPT STU, v ktorej vyzdvihla aktuálne trendy a inovácie, ktoré sa najnovšie praktizujú v pedagogickej činnosti na Ústave analytickej chémie FCHPT STU. V rámci konferencie sa uskutočnilo slávnostné odovzdanie Medaily Dobroslava Prístavku. Historicky prvým laureátom Medaily Dobroslava Prístavku za celoživotnú prácu v odbore analytická chémia sa stal prof. Ing. Ján Garaj, DrSc. Diplom SCHS a medailu odovzdal podpredseda SCHS prof. Ing. Ľubomír Švorc, DrSc.. Prof. Garaj v následnom príhovore informoval o hlavných úlohách pracoviska v rokoch 1960-2000. Zdôraznil potrebu neustáleho zvyšovania kvalifikácie pracovníkov a modernizácie prístrojového vybavenia na ústave, a ako dôležitý odkaz pre nasledujúce generácie vyzdvihol potrebu výučby rovnakej časovej dotácie analytickej chémie pre všetky študijné odbory a programy na FCHPT STU.
Rokovania v rámci odborného programu konferencie prebiehali formou 47 prednášok pozvaných a prihlásených prednášateľov. Príjemným prepojením odborného a spoločenského programu bol uvítací raut spojený s posterovou prezentáciou a s výstavkou firemných vystavovateľov. S panelmi čiastočne umiestnenými v záhradnom átriu hotela a s krásnym počasím prebiehali diskusie mimoriadne príjemne. Významným príspevkom ako k odbornému, tak aj k spoločenskému programu prispeli partneri konferencie a vystavovatelia zo súkromného sektora - firmy, zaoberajúce sa predajom inštrumentácie, chemikálií a komplexnou podporou výskumu. Veľká vďaka im patrí aj za zdieľanie odborných príspevkov formou prednášok, demonštráciou moderného prístrojového vybavenia a tiež poskytovaním konzultácií, demonštračných meraní a zvyšovaním informovanosti účastníkov, potenciálnych zákazníkov a partnerov a v neposlednej rade aj vzácnym sponzorským príspevkom. Práve vďaka tomu sme mohli zorganizovať spoločenský večer v Aušpic Restaurant & Lounge a v prostredí na nábreží Dunaja s výhľadom na kľúčové dominanty Bratislavy sme počas postupného zapadania Slnka strávili príjemný večer s dobrým jedlom, kvalitnými drinkami, milým a šikovným servisom a možno naštartovali krásnu sériu priateľstiev a vzájomnej odbornej spolupráce. V úvode večera komisia zostavená z členov programového výboru ocenila diplomami a čestným uznaním výnimočné posterové prezentácie účastníkov z rôznych druhov analytickej praxe, ako aj mladých výskumníkov z radov PhD. študentov.
Na záver odborného programu sme zostavili špeciálnu sekciu z prednášok mladých výskumníkov, ktorí nám dokázali, že o perspektívy analytickej chémie sa nemusíme obávať.
Vzhľadom na takmer dvojročné, okolnosťami vynútené rokovania a stretávania sa výlučne dištančnou formou, všetci účastníci si možnosť opätovne naštartovať osobné stretnutia, vytváranie a utužovanie vzájomných kontaktov nesmierne vychutnali a s nádejou na skoré stretnutia sa budeme tešiť na ďalšie ročníky našej konferencie, aby sme mohli naďalej sledovať stav a perspektívy analytickej chémie.
Svetlana Hrouzková a Veronika Svitková
Oslava 80. výročia založenia Ústavu analytickej chémie: Prof. Garaj (uprostred) ocenený Medailou Dobroslava Prístavku, doc. Hrouzková - garantka konferencie (vľavo), prof. Švorc - podpredseda SCHS (vpravo)
Rokovanie počas ACP 2022
Posterová sekcia v átriu hotela SUZA
Spoločenský večer na nábreží Dunaja v reštaurácii Aušpic
Sekcia mladých analytikov počas ACP 2022