Dňa 24.11.2022 sa v priestoroch Slovenskej chemickej knižnice konala Otváracia konferencia projektu Zelené inovácie v študentských záverečných prácach a semestrálnych projektoch (IRinGIFT), ktorý je spolufinancovaný z Nórskych grantov a Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
S úvodným prejavom na konferencii vystúpila prorektora STU prof. Ing. arch. Ľubica Vitková, PhD., ktorá vyzdvihla nadviazanie medzinárodnej spolupráce medzi FCHPT STU a Fakultou inžinierstva NTNU, ktorá sa bude spolupodieľať na riešení projektu IRinGIFT, v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, environmentálnych riešení a zelených inovácií. Zelené technológie, ktoré by mohli byt predmetom riešenia tohto projektu, predstavil dekan FCHPT prof. Ing. Anton Gatial, DrSc., ktorý zároveň zaželal projektu úspešné riešenie. Hlavým rečníkom konferencie bol prof. Ing. Juma Haydary, PhD., ktorý manažuje celý projekt zo strany STU. Účastníci konferencie boli zo strany prof. Haydaryho informovaný o zámeroch projektu, ktorý si kladie za cieľ zvýšiť počet študentských záverečných prác zameraných na riešenie environmentálnych problémov a udržateľných zelených technológii. Ďalším z cieľov projektu je aj prostredníctvom partnera z NTNU nadviazať spoluprácu s priemyselnou praxou, ktorá by sa taktiež zapojila do študentských výskumných prác. Dosiahnutie týchto cieľov zvýši kvalitu a relevantnosť vzdelávania v oblasti zelených priemyselných technológií na FCHPT STU.
Nástrojom na motivovanie študentov a ich vyučujúcich na zapojenie prác prinášajúcich zelené inovácie do riešenia projektu je finančná podpora, ktorú môžu získať. V rámci projektu sa finančne podporí najmenej 10 študentských výskumných prác, pričom maximálna podpora na jeden projekt je 6480 eur. Riešenie problémov udržateľných zelených technológií má za úlohu lepšie rozvinúť znalosti a zručnosti budúcich absolventov, a tak ich lepšie pripraviť na výzvy spojené s globálnym otepľovaním, udržateľným rozvojom a inými environmentálnymi problémami. Zároveň budú absolventi vstupovať na trh práce s oveľa lepším prehľadom o zelených technológiách, čo môže napomôcť k ich úspešnej implementácii v praxi.
Výstupom práce študentov bude report, ktorý bude musieť byť napísaný v angličtine, keďže po jeho odovzdaní bude prebiehať recenzia práce učiteľmi z partnerskej univerzity NTNU v Nórsku. Vďaka tomu získajú študenti cennú spätnú väzbu na svoju prácu od expertných výskumných pracovníkov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a udržateľných technológii. Výsledky svojich výskumných prác budú študenti prezentovať na 49. medzinárodnej konferencii Slovenskej spoločnosti chemického inžinierstva, ktorá sa bude konať v máji 2023. Súčasťou konferencie bude aj priemyselná sekcia, kde vznikne priestor na prepojenie výskumu zelených inovácii s priemyslom, prípadne pre zapojenie nových priemyselných partnerov do projektu. Na konci riešenia projektu, vo februári 2024, sa bude organizovať workshop prác podporených z grantu priamo v Nórsku, kde študenti takisto odprezentujú svoje výsledky. Pre účasť študentov na týchto prezentačných aktivitách je vyčlenený samostatný rozpočet v rámci grantu.
Celková výška poskytnutého Nórskeho grantu na riešenie projektu zelených inovácií v študentských prácach je 184 000 eur. Katarína Kubaláková z Výskumnej agentúry poskytla na otváracej konferencii účastníkom bližšie informácie o Nórskych grantoch, ktoré predstavujú príspevok Nórska k znižovaniu ekonomických a sociálnych rozdielov a k posilňovaniu vzájomných vzťahov Nórska s prijímateľskými štátmi v strednej a východnej Európe a v Pobaltí.
Na otváracej konferencii bola účastníkom predstavená aj partnerská univerzita NTNU, ktorá je najväčšou univerzitou v Nórsku s viac ako 44000 aktívnymi študentami a 9000 zamestnancami. NTNU získala 25 ERC grantov a je zapojená do viac ako 250 Horizont 2020 projektov, v rámci ktorých získala viac ako 78 mil. eur na výskumné aktivity.
Aktuálne informácie k projektu Zelené inovácie v študentských záverečných prácach a semestrálnych projektoch je možné nájsť na www.IRinGIFT.eu. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk.
Autor textu: Juma Haydary
Foto: Tomáš Kurák