O fakulte, jej fungovaní a histórií
Rozhovor s dekanom fakulty prof. Antonom Gatialom o histórii fakulty, jej fungovaní a štruktúre.
O uplatnení absolventov a propagačných akciách
Rozhovor s prodekanom pre zahraničné vzťahy a vzťahy s verejnosťou prof. Miloslavom Drtilom o uplatnení absolventov, propagácii štúdia a akciách pre stredoškolákov a verejnosť.
O štúdiu a živote na vysokej škole
Rozhovor s prodekankou pre štúdium, ďalšie formy vzdelávania a sociálnu starostlivosť o študentov doc. Milenou Rehákovou o štúdiu na fakulte, jeho štruktúre, spôsoboch výučby a vysokoškolskom živote.
V nasledujúcich podcastoch z dielne Spolku študentov Chem sú uvedené informácie o Ing. študijných programoch na FCHPT STU (čo a ako sa študuje, aký výskum sa ponúka, aké je uplatnenie absolventov atď.).
Prajeme príjemné počúvanie a inšpiráciu!
Polygrafia a fotografia
Tento študijný program v sebe zahŕňa rôzne oblasti a ponúka pestrú škálu možností. Štúdium atramentov, fotografii, rôzne aplikácie pre tlač, ako obaly, reklama, samotná práca vo vydavateľstvách a štúdiách, ale taktiež aj tlačená elektronika či biotlač pre medicínske aplikácie? Viac sa dozvieš v podcaste, kde sa s nami prišli porozprávať pán profesor Michal Čeppan, pán doktor Pavol Gemeiner a doktorandka Miška.
Drevo, celulóza a papier
Netradičný labák v lese, vlastnoručne pripravený papier či kôra ako surovina a nie odpad? Toto, ale aj mnoho ďalších zaujímavých informácii v sebe skrýva tento podcast. O tajomstvách tohto študijného programu sa s nami podelila pani docentka Katarína Vizárová. Tento unikátny program sa ti očami študentov pokúsia priblížiť Klaudia a Richard.
Technická chémia - organická chémia
Svet technickej chémie so zameraním na organickú chémiu je pestrý, ponúka veľké množstvo príležitostí, kde sa nezaobídeš bez kombinácie vedomostí, fantázie a veľkej dávky trpezlivosti. Ako sa hovorí trpezlivosť ruže prináša. Nakoniec výsledkom tvojej práce môže byť liečivo, ktoré možno zachráni civilizáciu alebo urobí prevrat v parfumérii, či potravinárstve. O tom, čo všetko prináša tento študijný program, sme sa rozprávali s pánom profesorom Viktorom Milatom a študentom Jakubom.
Chemické inžinierstvo
Zaujíma ťa ako veci fungujú a rád sa potrápiš aj zložitejším logickým problémom? Si rebel a rád sa pozeráš na veci tak trochu inak? V tom prípade je študijný program chemické inžinierstvo pre teba to pravé. O tom, aké možnosti ti ponúka a aj niečo viac sa dozvieš od doktora Jána Janošovského a čoskoro inžiniera na druhú Rasťa.
Technológie ochrany životného prostredia
Záleží ti na tom, akú vodu piješ, aký vzduch dýchaš, kvalita pôdy, v ktorej sa pestujú potraviny či ťa zaujíma zelená energia? Nechceš sa len pozerať spoza dverí, ale priložiť ruku k dielu ku krajšej zelenšej budúcnosti? V tomto podcaste sa dozvieš niečo viac o študijnom programe technológie ochrany životného prostredia, ktorý ti práve takéto možnosti poskytuje a okrem toho aj mnohé ďalšie informácie, o ktoré sa s nami podelili pán profesor Miloslav Drtil a študenti Katka a Darko.
Riadenie technologických procesov v chémii a potravinárstve (Manažment technologických procesov)
Ak si chceš na vlastnej koži vyskúšať prvýkrát riadiť vlastný podnik a získať zručnosti nielen v oblasti rôznych technológii, ale taktiež v ekonomike a manažmente tento študijný program je pre teba ten pravý. Viac sa môžeš dozvedieť v podcaste, kde sme mali takú menšiu babskú jazdu, na ktorej nám tento študijný program priblížila pani docentka Monika Zatrochová a študentky Blanka a Veronika.
Prírodné a syntetické polyméry
- Plasty, kaučuk a guma
- Vlákna a textil
Téma plastov je v súčasnosti ešte aktuálnejšia, než možno bola pár rokov dozadu. V tomto podcaste sa dozvieš veľmi veľa o tom, prečo sú plasty potrebné, aké sú možnosti ich recyklácie a samozrejme nezabudli sme ani na veľmi živú tému ako sú bioplasty. K téme prírodných a syntetických polymérov neodmysliteľne patria aj vlákna a textil. A tento podcast je venovaný aj tomuto zameraniu. Dozvieš sa niečo nové o rôznych látkach a vláknach, sledovaní ich vlastností a v neposlednom rade aj o problematike ich farbenia, potlače a mnohého iného. Našimi hosťami bolo silné trio vedcov pán profesor Ivan Hudec, pán profesor Pavel Alexy a pani docentka Anna Ujhelyiová. O tom, aké je to byť “plastárom” u nás na fakulte sa dozvieš od doktoranda Andreja a čerstvej doktorky Ivany.
Ochrana materiálov a objektov dedičstva
Si tímový hráč a nerobí ti problém si zašpiniť ruky od prachu za cenu kontaktu s cennými listinami, umeleckými dielami či inými artefaktami z múzeí a galérii? Nevieš sa rozhodnúť či sa vydať umeleckým alebo technickým smerom? Nemusíš robiť kompromisy, jednoducho študuj oboje. Takéto možnosti ti prináša študijný program Ochrana materiálov a objektov dedičstva. Zisti o ňom niečo viac, vypočuj si podcast s profesorom Michalom Čeppanom, docentkou Katarínou Vizárovou a študentkou Peťou. Možno zistíš, že práve toto je pre teba to pravé.
Potraviny, hygiena, kozmetika
Láka ťa sféra potravín alebo kozmetiky? Chceš sa naučiť kriticky zhodnotiť bezpečnosť jednotlivých potravinárskych alebo kozmetických surovín na človeka, či chceš len založiť svoj vlastný biznis v tejto oblasti? Tak neváhaj, študijný program Potraviny, hygiena, kozmetika ti prináša komplexné vedomosti a zručnosti v oblasti výskumu, vývoja, marketingu ale aj priemyslu.
Automatizácia a informatizácia v chémii a potravinárstve
Spojenie exaktnej chémie a abstraktnej informatiky? Presne to prináša Automatizácia a informatizácia v chémii a potravinárstve. V tomto diele podcastu si môžeš vypočuť rozhovor s doc. Jurajom Oravcom, študentami Erikou a Marekom, ktorí sa ti pokúsia priblížiť tento unikátny program.
Chemické Technológie
Kompletné navrhnutie výroby zlúčeniny ako semestrálny projekt či prax ušitá na mieru? Aj to je súčasťou štúdia chemických technológii. O možnostiach výskumu, napríklad keramických častíc vo filamentoch pre 3D tlač alebo materiáloch využívaných v kozmickom priemysle sme sa v dnešnom podcaste rozprávali s doktorom Petrom Veteškom a inžinierkou Martinou Orlovskou.