Každoročné stretnutie akademickej obce s vedením fakulty sa uskutočnilo 9.12.2022. Bilancovanie výsledkov fakulty, dosiahnutých za uplynulý rok v oblasti vzdelávania, propagácie fakulty, vedy a výskumu, rozvoja a obnovy majetku a investícií, býva už tradičnou súčasťou uzatvárania diania na fakulte v závere kalendárneho roka. Zároveň sú predstavené úlohy, ktoré fakultu čakajú v nasledujúcom roku. Tohtoročné stretnutie začalo netradičné – prípitkom pána dekana, prof. Gatiala, spolu s poďakovaním pracovníkom fakulty na spoluprácu pri riešení úloh vo vedecko-výskumnej a pedagogickej oblasti v sťažených podmienkach rekonštrukcie starej budovy FCHPT a želaním všetkého dobrého k nadchádzajúcim sviatkom. Pripomenul, že celú STU čaká v budúcom roku dôležitá úloha – príprava štatútu STU, ktorá začala už v tomto roku a jeho schválenie. Od neho do veľkej miery záležia aj kompetencie a právomoci fakúlt, ktoré boli novým vysokoškolským zákonom značne obmedzené. Následne odovzdal slovo pani prodekanke a pánom prodekanom, ktorí informovali o jednotlivých oblastiach činnosti, ktoré majú v referáte.
Pani prodekanka, doc. Reháková, vo svojom vystúpení hodnotila vzdelávací proces v minulom školskom roku. Bol to rok, v ktorom ešte prebiehala hybridná výučba s on-line aj prezenčnou formou a rok budovania vnútorného systému kvality a zosúladenia študijných programov. Počty študentov vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa v posledných rokoch stabilizovali, pričom narastá podiel zahraničných študentov. Podpora študentov je u nás realizovaná formou viacerých typov štipendií, ako sú sociálne, motivačné odborové, motivačné prospechové, motivačné mimoriadne (ceny dekana) a mimoriadne štipendiá z vlastných zdrojov pre slovenských resp. ukrajinských študentov. Podporu predstavujú aj ceny rektora a ocenenia najlepších diplomových prác a fakulta podporuje aj činnosť študentského spolku chemikov – CHEM. Významnú úlohu v študentskom živote na fakulte má aj Študentská vedecká konferencia. Aj v minulom školskom roku bola zaznamenaná vysoká účasť študentov napriek jej on-line forme, ktorá si vyžiadala značné úsilie organizátorov. Organizované boli aj akreditované a neakreditované kurzy ďalšieho vzdelávania na fakulte, dokonca s rekordnými počtami účastníkov. Medzi etablované a pre účastníkov zaujímavé je možné zaradiť napr. seminár pre stredoškolských učiteľov prírodovedných predmetov, ktorý sa koná koncom augusta.
Prodekan, prof. Drtil, sa vo svojej prezentácii venoval propagačným aktivitám fakulty, zahraničným študentom a mobilitám. Propagácia fakulty prebiehala v rámci samostatných aktivít, resp. v spolupráci s STU. Boli to akcie ako Chemweek (on-line forma), Chemshow a Chemday, Letná škola Chemického inžinierstva, Letná škola chemikov, veľtrhy pre stredné školy v Námestove a Michalovciach, Minierasmus či individuálne návštevy gymnázií u nás, ale napr. aj v Srbsku. Pod záštitou STU to boli napr. tri veľtrhy Gaudeamus v Bratislave, Brne a Nitre a Letná univerzita stredoškolákov. Významnou formou propagácie sú aj videá a podcasty na webových sídlach televízií JOJ a TA3 a našej fakulty. Mediálne aktivity fakulty aj ústavov prebiehajú aj na sociálnych sieťach (Facebook, Instagram), na Youtube, fakultné bannery sa objavujú na viacerých internetových portáloch. Fakulta sa prezentuje aj v tlačenej forme v časopisoch Spektrum a Radikál, informačnými brožúrami v slovenskom aj anglickom jazyku a Annual Reportom. Medzi propagačné aktivity možno zaradiť aj printové reklamy v Novom čase, či v materiáli Kam na VŠ, resp. aktivizáciu na ukrajinskom trhu cez spolupracujúce agentúry. Prof. Drtil tiež spomenul počty študentov, pričom špecifikoval podiel zahraničných študentov. Z celkového počtu študentov tvoria zahraniční 15 %. V bakalárskom štúdiu je to 21 % a v inžinierskom štúdiu 13 %. Medzi aktuálne zapísanými študentmi prvého ročníka bakalárskeho štúdia je až 45 % zahraničných študentov. Za hlavné príčiny nižšieho záujmu študentov o našu fakultu považuje pán prodekan demografický vývoj v SR, odliv študentov do ČR, konkurenciu lekárskych a IT fakúlt, verejné paušálne zaznávanie vysokoškolského vzdelávania v SR zo strany politikov a osobností s mediálnym vplyvom, nezáujem priemyslu o našich absolventov, ktorý sa prejavuje aj nižšími nástupnými platmi, či absencia komplexného a verejne dostupného hodnotenia vysokých škôl v SR.
S vybranými informáciami z oblasti vedy a výskumu vystúpil prodekan, prof. Polakovič. Predpokladaný počet publikácií, evidovaných v databázach WoS a Scopus v tomto roku sa očakáva na úrovni roka 2021. Potešujúce je, že vyše 40 % z nich je v Q1 (Journal Citation Reports). Nové projekty APVV a VEGA a ďalšie menšie projekty sú z hľadiska počtu a finančného objemu stabilne na úrovni predchádzajúcich rokov. Medzi novými väčšími projektmi uviedol projekt prof. Fikara v programe Horizont Europe, projekty prof. Haydaryho a doc. Mackuľaka z Nórskych fondov a projekt prof. Polakoviča z operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Pán prodekan sa venoval aj prebiehajúcemu periodickému hodnoteniu výskumu podľa smernice MŠVVŠ SR. Tvoriví pracovníci našej fakulty boli zaradení do oblastí výskumu filológia, pedagogika, matematika, informatika / kybernetika, chémia a inžinierstvo a technológie. Požadovaný výber 25 publikácií bol splnený v takmer všetkých oblastiach výskumu. Výsledky periodického hodnotenia výskumu budú zverejnené 6.2.2023.
Pán prodekan, doc. Lakatoš, oboznámil prítomných s úlohami, ktoré boli riešené v oblasti obnovy a rozvoja majetku fakulty. V uplynulom roku sa investovalo do rekonštrukčných prác približne 300 tisíc Eur. Väčšina z nich bola použitá na rekonštrukciu stúpacích rozvodov vody vo všetkých štyroch blokoch fakulty, Táto rekonštrukcia si vyžiadala aj menšie stavebné úpravy v blokoch B a C, aby sa umožnil prístup k stúpacím rozvodom. Investíciu sa vyžiadala aj inštalácia turniketov na kontrolu vstupov do novej budovy. Práce na projekte ACCORD, ktorý sa týka obnovy a modernizácie starej budovy FCHPT, v súčasnosti stagnujú. Firma, ktorá tento projekt realizuje ohlásila ukončenie prác, kvôli navýšeniu cien materiálov a prác, vyplývajúcemu zo súčasnej inflácie a energetickej krízy. Bola uskutočnená indexácie cien a následný návrh na zvýšenie cien za materiály, ktorý zatiaľ realizačná firma neakceptovala. Daná situácia má viacero náhradných riešení, z ktorých ani jedno nedáva záruky dokončenia projektu do konca roka 2023.
V nasledujúcej diskusii boli rozoberané témy týkajúce sa bežnej prevádzky fakulty, pedagogického procesu, prebiehajúcej akreditácie a jej kontroly. V diskusii vystúpil aj predseda Akademického senátu FCHPT prof. Lukeš, ktorý prítomných oboznámil s novým štatútom STU, ktorý je pripravovaný v súvislosti s implementáciou nového vysokoškolského zákona. Na záver sa pán dekan ešte raz poďakoval všetkým pracovníkom fakulty za spoluprácu a zaželal im pekné sviatky a všetko najlepšie v novom roku.
Text a foto: M. Hutňan