Ing. Michaela Horváthová, študentka 3. ročníka doktorandského štúdia na FCHPT STU získala ocenenie Študentská osobnosť Slovenska
Študentská osobnosť Slovenska, akad. r. 2020/2021, je národná súťaž mladých talentovaných ľudí, študentov prvého, druhého a tretieho stupňa VŠ štúdia. Tento rok išlo o 17. ročník projektu, ktorý sa uskutočnil pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a pod odbornou garanciou Slovenskej rektorskej konferencie a Slovenskej akadémie vied. Jej cieľom je nájsť a vyzdvihnúť mladé slovenské osobnosti na vysokých školách v SR, ich talent ako aj cieľavedomosť a úspešnosť, predstaviť ich širokej verejnosti a dať im možnosť presadiť sa doma aj v zahraničí.
FCHPT mala horúce želiezko v ohni v podobe nominácie Michaely Horváthovej, študentky 3. ročníka doktorandského štúdia v študijnom programe Riadenie procesov. Z viac ako 100 študentov navrhnutých vysokými školami a ústavmi SAV napokon Miška získala ocenenie laureáta súťaže a to v kategórii Elektrotechnika a priemyselné technológie. Okrem tohto ocenenia získala aj jednu z troch špeciálnych cien "Cena JCI-Slovensko za dôraz na ekológiu vo svojom odbore“. Jednotlivé nominácie posudzovali garanti podujatia, ktorými sú špičkoví odborníci na tú-ktorú oblasť, uznávaní doma i v zahraničí, vrátane odborníkov menovaných Slovenskou rektorskou konferenciou a Slovenskou akadémiou vied. Ceny boli vyhlásené už v tretí decembrový týždeň 2021, ale ich slávnostné odovzdávanie za účasti osobností verejného a spoločenského života sa konalo až po uvoľnení pandemických opatrení dňa 8.4.2022 v Pálffyho paláci na Zámockej ulici.
Michaela Horváthová v rámci doktorandského štúdia pod vedením školiteľa doc. Ing. Juraja Oravca, PhD. sa venuje návrhu pokročilých metód riadenia technologických procesov so špeciálnym zreteľom na úspory energie a redukciu uhlíkovej stopy priemyselnej výroby s využitím energeticky náročných procesov. Vo svojej ďalšej vedeckej práci by sa chcela venovať aj možnostiam aplikácie navrhnutých riadiacich algoritmov s potenciálnym využitím v oblasti medicíny. Napriek svojmu mladému veku už dosiahla mnohé významné úspechy v medzinárodnom meradle, pričom má veľký potenciál a predpoklad dosahovať ďalšie významné vedecké výsledky. V roku 2019 absolvovala krátkodobý výskumno-študijný pobyt na Shinshu University, Nagano v Japonsku. Pod záštitou profesora Yuichi Chida sa spolu s členmi jeho výskumnej skupiny venovala problematike návrhu pokročilého riadenia pre systémy s kvantizovanými akčnými zásahmi. Na výskumnom pobyte na Ruhr University Bochum v Nemecku pod vedením profesora Martina Mönnigmanna spolupracovala na problematike návrhu pokročilého riadenia pre systémy s rýchlou dynamikou. Je spoluautorkou 14 vedeckých publikácií, z toho 4 zaradených v Q1. Počas svojho štúdia získala ďalšie prestížne ocenenia. V roku 2018 zvíťazila v medzinárodnej súťaži „Female Engineering MOL Programme“, v r. 2019 získala Cenu dekana FCHPT a Cenu rektora SU za svoje študijné výsledky a vedecké prínosy počas inžinierskeho štúdia, v r. 2020 Pochvalné uznanie dekana FCHPT a Cenu študent roka STU v Bratislave za vynikajúce študijné a výskumné výsledky a propagačné aktivity počas doktorandského štúdia.
Okrem úspešnej vedeckej činnosti sa Michaela venuje aj mnohým aktivitám v prospech vedeckej a študentskej komunity. Aktívne sa zúčastňuje na akciách propagujúcich štúdium technických smerov a na podujatiach popularizujúcich vedu na Slovensku, akými sú napríklad Európska noc výskumníkov, Vedecký veľtrh, Dni otvorených dverí a iné. Od roku 2019 je členkou predsedníctva organizačného výboru celoslovenskej študentskej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou pod názvom „Chémia a technológie pre život“, ktorú organizuje FCHPT STU v Bratislave. Svojim pôsobením významne prispieva ku kvalitnej organizácii tohto podujatia.
Miška napriek dosiahnutým úspechom ostáva skromnou študentkou, kolegyňou a priateľkou. Ako sama pri odovzdávaní ceny poznamenala, toto ocenenie je veľkým záväzkom voči alma mater, svojmu pracovisku i sebe samotnej, nakoľko byť študentskou osobnosťou Slovenska znamená najmä nepoľavovať vo svojej práci a nárokoch na jej kvalitu. Michaele k úspechu blahoželáme a prajeme jej, aby v druhej polovici svojho doktorandského štúdia naplnila všetky plánované pracovné, ale aj osobné očakávania!
Ing. Michaela Horváthová pri preberaní ocenení spolu s výkonným predsedom JCI-Slovensko M. Meškom a ďalšími partnermi projektu.