V stredu 23. 11. 2022 sa na FCHPT STU v Bratislave uskutočnil 24. ročník celoslovenskej študentskej vedeckej konferencie (ŠVK) s medzinárodnou účasťou pod názvom „Chémia a technológie pre život“ v odboroch chémia a chemická a potravinárska technológia. Po dvoch rokoch online formátu, sa tento rok konferencia konala v prezenčne. Vďaka tomu mohli študenti využiť toto podujatie aj na nadväzovanie nových kontaktov so študentami z iných univerzít, ako aj s odborníkmi z praxe.
FCHPT STU významne podporuje aktivity študentov nad rámec bežných povinností, ktoré prehlbujú ich vzťah k vedeckému poznaniu. Študentská vedecká konferencia sa dlhodobo profiluje ako platforma na podporu vedeckej práce a zdieľania kreatívnych myšlienok talentovaných študentov. Garantkou konferencie bola pani prodekanka FCHPT STU doc. Ing. Milena Reháková, PhD.. Na slávnostné vyhlásenie výsledkov konferencie prijali naše pozvanie: poradca štátneho tajomníka pre vedu, výskum a vysoké školstvo MŠVVaŠ SR pán Mgr. Ivar Štaffa, prorektor STU a zástupca Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností prof. Ing. Ján Híveš, PhD., dekan FCHPT STU prof. Ing. Anton Gatial, DrSc., prodekan FCHPT STU prof. Ing. Milan Polakovič, CSc., prodekan FCHPT STU prof. Ing. Miloslav Drtil, PhD., prodekan FCHPT STU doc. Ing. Boris Lakatoš, PhD., doc. RNDr. Eva Viglašová, PhD. zo Slovenskej chemickej spoločnosti, predseda Slovenskej spoločnosti chemického inžinierstva Ing. Ján Janošovský, PhD. a mnohí ďalší vzácni hostia zastupujúci partnerov ŠVK. Slávnostné vyhlásenie výsledkov otvorilo krásne vystúpenie Speváckeho zboru Technik STU.
Sme hrdí na to, že naša konferencia sa konala pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností, Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR, Slovenskej chemickej spoločnosti, a Slovenskej spoločnosti chemického inžinierstva. ŠVK sa profiluje ako konferencia otvorená širokej akademickej obci chemikov. Veľmi nás potešil záujem študentov, ktorí sa napriek komplikovanej situácií aktívne zúčastnili konferencie. V rámci 19 sekcií bolo zaregistrovaných 155 príspevkov študentov bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia zo 7 univerzít na Slovensku a zo 6 univerzít v Českej republike. Do vedeckých komisií zasadli aj pedagógovia z iných fakúlt a odborníci z praxe. Aj tento rok bola súčasťou konferencie posterová sekcia pre študentov stredných škôl. V tejto sekcii bolo prezentovaných 15 prác študentov z 11 stredných škôl na Slovensku.
Dlhodobo podporujeme vedecký výskum prinášajúci inovatívne riešenia, ktoré zohľadňujú udržateľnú priemyselnú produkciu, environmentálnu a spoločenskú zodpovednosť. Tento ročník konferencie bol pre študentov atraktívny aj vďaka významnej podpore partnerov ŠVK, ktorí finančne a vecne podporili nielen najlepšie práce, ale aj všetkých účastníkov a dali tak najavo, že im záleží na podpore talentovaných mladých študentov. FCHPT STU ďakuje všetkým partnerom a organizáciám za podporu: Nadácia pre rozvoj FCHPT STU, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Nadácia STU pre rozvoj talentov, CHEM - spolok študentov FCHPT STU, Univerzitný technologický inkubátor STU, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností, Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR, Slovenská chemická spoločnosť, Slovenská spoločnosť chemického inžinierstva, Envien Group, Centrum Výskumu a Vývoja, Danucem, BASF, Slovalco, L'Oréal, Axxence, Continental, Spolchemie, Optimal Control Labs, Humusoft, Yeme, CZ Propag, Martinus, Nadácia ESET, Shimadzu, ANWELL, two cosmetics, McCarter, Nextech a Plzeňský prazdroj. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli zorganizovať túto úspešnú konferenciu s veľmi pozitívnymi ohlasmi účastníkov.
Zoznam víťazov cien partnerov ŠVK:
Ceny partnerov ŠVK:
- Cena Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR za prácu s mimoriadnym prínosom:
Bc. Lenka Novotná: Ru nitrosyl, investigation of redox properties - Cena Nadácie pre rozvoj FCHPT STU za prácu s mimoriadnym prínosom pre rozvoj chémie a chemických technológií:
Bc. Ján Hrouzek: Výber vhodnej techniky pre extrakciu rezíduí pesticídov z propolisovej tinktúry - Cena Univerzitného technologického inkubátora STU za prácu s mimoriadnym potenciálom pre podnikanie:
Martina Bednárová: SIEŤOTLAČOU ZHOTOVENÉ ELEKTROCHEMICKÉ SENZORY NA BÁZE BIOCHARU - Cena Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností za výnimočnú prácu v oblasti chemických technológií:
Bc. Ester Komačková: Charakteristika sieťovín pre elektrodialýzu vyrobených 3D tlačou a ich vplyv na tieniaci efekt a difúznu vrstvu/li> - Cena Slovenskej chemickej spoločnosti za výnimočnú prácu v oblasti chémie:
Bc. Vanda Boršová: Inhibícia spike proteínu vírusu SARS-CoV-2 metódami molekulového dokovania - Cena Slovenskej chemickej spoločnosti za výnimočnú prácu v oblasti aplikovanej chémie:
Bc. Dominika Tóthová: Parametre ovplyvňujúce tlačiteľnosť bioatramentov v 3D pneumaticky extrúznej biotlači - Cena ENVIEN GROUP a Centrum Výskumu a Vývoja s.r.o. za výnimočnú prácu v oblasti potravinárskej a kozmetickej chémie a technológie:
Bc. Šárka Kuczorová: Možnosti stanovenia a eliminácie aflatoxínu M1 v mlieku - Cena ENVIEN GROUP a Centrum Výskumu a Vývoja s.r.o. za výnimočnú prácu v oblasti obnoviteľných zdrojov a materiálov a ich využitia:
Bc. Vanesa Madleňáková: Teplotný manažment batériových úložísk - Cena L'Oréal za výnimočnú prácu v oblasti rozvoja udržateľného kozmetického a potravinárskeho priemyslu:
Bc. Dominika Smatanová: Izolácia esenciálnych olejov perily krovitej hydrodestiláciou a extrakciou superkritickým oxidom uhličitým - Cena L'Oréal za výnimočnú prácu v oblasti environmentálnej zodpovednosti a trvalo udržateľnej produkcie:
Bc. Kristína Čermáková: Využitie modifikovaných nanomateriálov na báze grafénu a vodíková energia - Cena HUMUSOFT za mimoriadnu prácu vypracovanú v prostredí MATLAB:
Bc. Dominika Kraviarová: Nástroj pre automatizovanú viackriteriálnu analýzu v prostredí MATLAB - Cena Martinus za mimoriadnu prácu v oblasti technológie ochrany kultúrneho dedičstva, písomných a tlačených prameňov:
Bc. Lucia Mencáková: Charakteristiky fyzikálno-chemických parametrov papiera pre zvýšenie účinnosti konzervačných procesov - Cena SSCHI za výnimočný študentský projekt v oblasti chemického inžinierstva a technológií:
Alex Kanderka a Jozef Jabczun: Sorpcia a fytoremediácia PCBs a ťažkých kovov a ich vplyv na fyziologické procesy rastlín
Nasledujú víťazi 19 súťažných sekcií. Podrobné výsledky a ďalšie informácie nájdete na stránke: www.UkazSvojuChemiu.sk
Analytická chémia v analýze potravín
- Bc. Michaela Lelovská
- Bc. Tomáš Vidošovič
- Bc. Petra Lišková
- Bc. Diana Zsilinszká
Analytické a bioanalytické metódy
- Bc. Ján Hrouzek
- Bc. Paula Lazorová
- Bc. Frederik Pasti
Analytické metódy v medicíne a kozmetike
- Bc. Emma Sokolová
- Bc. Adela Kekeľáková
- Bc. Patrícia Dudoňová
Analýzy, modifikácie a ochrana polymérnych materiálov
- Bc. Martina Anna Mrkvicová
- Bc. Martina Bednárová
- Bc. Zuzana Bránická
Anorganická chémia
- Bc. Martin Blaško
- Bc. Nikola Vargová
- Bc. Nikoleta Malinová
Anorganické materiály
- Bc. Biana Shut
- Bc. Roman Fialka
- Erik Znášik
Aplikovaná organická chémia
- Matúš Tomčo
- Miroslav Stroka
- Bc. Stanislava Berzáková
Biochémia, výživové a mikrobiologické aspekty v potravinárstve
- Bc. Monika Pšenáková
- Bc. Kseniia Bohach
- Bc. Martina Štěpánová
Biotechnológia
- Bc. Magdaléna Danaiová
- Bc. Viktória Boháčová
- Bc. Nora Páleníková
Ekonomika a manažment
- Bc. Dominika Daňková
- Katarína Jurčeková
- Jana Slobodníková
Environmentálne inžinierstvo
- Bc. Kristína Ščavnická
- Bc. Lívia Staňová
- Bc. Lívia Švorcová
Fyzikálna chémia a chemická fyzika
- Bc. Lenka Novotná
- Vojtěch Bičák
- Bc. Vanda Boršová
Chemické a biochemické inžinierstvo
- Bc. Martin Čižmár
- Bc. Lukáš Kamenský
- Bc. Martin Spurný
Obnoviteľné zdroje a materiály a ich využitie
- Bc. Dominika Smatanová
- Matúš Majerčiak
- Bc. Lota Chrvalová
Potravinárska a kozmetická chémia a technológia
- Bc. Šárka Kuczorová
- Bc. Lujza Grambličková
- Bc. Lenka Lindtnerová
Riadenie procesov podporené informačnými technológiami
- Bc. Patrik Valábek
- Bc. Monika Špaková
- Bc. Dominik Beňo
Syntetická organická chémia
- Bc. Adam Nemčovič
- Bc. Natália Čerešňáková
- Samuel Paxian
Technológie ochrany životného prostredia a environmentalistika
- Bc. Anna Gurovičová
- Bc. Alexandra Paulína Drdanová
- Bc. Annamária Stankovianska
Text: doc. Ing. Juraj Oravec, PhD., predseda organizačného výboru ŠVK
Fotografie: Ing. Martin Kalúz, PhD., Ing. Matúš Furka