Dňa 4.10.2022 schválila Vedecká rada Fakulty chemickej a potravinárskej chémie STU (FCHPT) návrh prof. Viktora Milatu, riaditeľa Ústavu organickej chémie, katalýzy a petrochémie na udelenie čestného titulu Doctor honoris causa dvom nositeľom Nobelovej ceny za chémiu: profesorovi Jean-Marie Lehnovi z Univerzity v Štrasburgu (Francúzska republika) a profesorovi Bernardovi Lucasovi Feringovi z Univerzity v Groningene (Holandské kráľovstvo). Následne tento návrh schválila aj Vedecká rada Slovenskej technickej univerzity (STU) dňa 19.10.2022. K slávnostnému odovzdaniu titulov došlo dňa 15. marca 2023. Ceremónie sa zúčastnili členovia Vedeckej rady STU, zástupcovia fakúlt STU, ústavov FCHPT, vybraných ústavov SAV (CHÚ, ÚP, AnÚ), Slovenskej chemickej spoločnosti pri SAV, zástupcovia Univerzity Komenského, Univerzity sv. Cyrila a Metoda, Rady slovenských vedeckých spoločností pri SAV, Združenia učiteľov chémie, verejnosti, ale aj členovia Alumni klubu STU.
Návrhom predchádzalo pozvanie na sympózium 19th Blue Danube Symposium on Heterocyclic Chemistry, ktorého sa zúčastnil prof. Feringa a predniesol prednášku na tému: Senzitívne heterocyklické molekulové systémy. Prof. Lehn bol taktiež pozvaný, ale zo zdravotných dôvodov musel svoju účasť odvolať. Aj v súvislosti s týmto faktom navrhol organizátorom predniesť rozsiahlejšiu vedeckú prednášku deň pred ceremóniou 14.3.2023. Privítali sme jeho iniciatívu a o 10,00 na pôde FCHPT bola prednesená prednáška na tému: Perspektívy v chémii: Od supramolekulovej chémie smerom k adaptívnej chémii. O záujme o ňu svedčia priložené snímky z prednáškovej miestnosti CH12 s bežnou kapacitou viac ako 170 osôb.
Obsah prednášky bol zameraný na nové smery vývoja supramolekulárnej chémie a jej pokroky v oblasti dynamickej kovalentnej a nekovalentnej samoorganizácie. Prezentované boli aj praktické aplikácie a dopady supramolekulárnej chémii napr. v oblasti optodynamérov či dynamických polymérov použitých pri úspešnej náhrade srdcových chlopní novorodencov.
Na prednáške boli prítomní zamestnanci, doktorandi a študenti FCHPT, ale aj iných chemických ustanovizní (UK, ÚP SAV, CHÚ SAV a AnÚ SAV) a napríklad aj 45 stredoškolských študentov z 5 bratislavských gymnázií a Strednej odbornej školy chemickej v Bratislave. Po jej skončení sa rozvinula bohatá diskusia. Ponúkajúcu sa otázku o kontradikcii samoorganizácie a entropie systému prednášajúci predoslal vyhlásením, že „samoorganizácia je riadená termodynamikou systému“. Otázky sa týkali nielen jednotlivých pojmov uvedených v prednáške, ale aj filozofie s nimi spojenými a posolstvom bola veta: „ak sa niečo môže samoorganizovať, tak je veľká pravdepodobnosť, že samoorganizácia skôr či neskôr nastane“ – ako profesor Lehn dodal v kuloároch: „aj v spoločnosti“. Posledná otázka znela: „aký je vzťah medzi samoorganizáciou a umelou inteligenciou ?“. Pohotová odpoveď nenechala nikoho na pochybách: „najlepšia a najpotrebnejšia je prirodzená inteligencia“. Po prednáške ukončenej búrlivým potleskom auditória začala hodina získavania podpisov pána profesora a spoločných fotiek či selfie.
Na nasledovnom spoločnom obede s dekanom FCHPT prof. Gatialom a atašé pre vedeckú a univerzitnú spoluprácu Yanom Pautratom boli navrhnuté možnosti prehĺbenia spolupráce spolupráce s Francúzskom, napr. každoročné udeľovanie ceny slovenským chemikom, tak, ako sa to koná v Čechách.
V stredu doobeda mal prof. J.-M. Lehn rozhovor s Denníkom N, zatiaľ čo prof. Feringa bol oslovený doc. Tomášom Mackulákom s ponukou účasti na pripravovanom projekte Teaming. Pri tejto príležitosti mu bol odovzdaný osobný dar – fujara, čo prof. Feringa okamžite vyskúšal a prisľúbil pokrok a v hre na tento typický slovenský nástroj. Po skorom obede sa začala samotná ceremónia odovzdávania čestných titulov Doctor honoris causa.
Scenár akcie bol obvyklý, avšak z dôvodu udelenia dvoch titulov a navyše nositeľom Nobelovej ceny bola ceremónia neobvyklá. Na Slovensku doteraz ešte nikdy neboli na návšteve naraz dvaja nositelia Nobelovej ceny. Zoznam návštev nositeľov Nobelových cien do roku ..... je prístupný napr. v ChemZi č. 4(1), 25 (2008) na: https://www.schems.sk/chemzi_pdf/ChemZi20080401.pdf. Po zložení sľubu a nasledovnej dekorácii rektorom STU prof. Oliverom Moravčíkom predniesol prof. Feringa prednášku „Od základnej vedy k modernej spoločnosti“. V nej sa zaoberal úlohou základného výskumu ako principiálneho zdroja informácií pre aplikovaný a technologický výskum, ktorý má priamy dosah na kvalitu života spoločnosti aj s ohľadom na udržateľnosť zdrojov energie a surovín. Druhý ocenený, už spomínaný prof. J.-M. Lehn, sa po zložení sľubu a dekorácii v prednáške zaoberal problematikou termodynamických a filozofických aspektov vzniku, tvorby, modifikácie a organizácie hmoty od počiatku jej vzniku až po umelé štruktúry vytvorené človekom. Ceremóniu dokumentovali viaceré slovenské médiá, ako napr. Slovenská televízia (https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/391429#1715), RTVS Rádio Slovensko ( https://slovensko.rtvs.sk/clanky/spolocnost/320972/na-slovensku-boli-dvaja-laureati-nobelovej-ceny), RTVS Radio Slovakia International (https://enrsi.rtvs.sk/articles/science-and-nature/320917/nobel-prize-laureates-in-chemistry-visit-bratislava, https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1487/2017671), TA3 (opakovane vysielaný príspevok v rubrike „Bez komentára“), Denník N ( Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrť (dennikn.sk)), TASR ( https://www.teraz.sk/regiony/titul-doctor-honoris-causa-udelila-dvom/701205-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%3BsRegi%C3%B3ny).
Na slávnostnej večeri po ceremónii sa okrem laureátov, rektora a prorektora STU, dekana FCHPT zúčastnila aj Jej excelencia veľvyslankyňa Holandského kráľovstva Gabrielle Sancisi a riaditeľ Francúzskeho inštitútu Jean-Marc Cassam Chenai. Sabráž nemohol vykonať nikto iný ako rytier pasovaný Jej veličenstvom kráľovnou Holandského kráľovstva. Laureáti sa pochvalne vyjadrili nielen k organizácii a priebehu samotného slávnostného aktu, ale aj k pobytu na Slovensku, pohostinnosti a kvalite gastronómie.
V záverečný deň pobytu laureátov prijal na pôde FCHPT jej dekan prof. Gatial v prítomnosti prodekanov prof. Milana Polakoviča, doc. Mileny Rehákovej a prof. Miloslava Drtila. Po krátkej informácii o fakulte, jej zameraní, študijných programoch a počte študentov sa rozvinula diskusia o financovaní pedagogickej činnosti aj vedy, o možnostiach zapojenia sa do medzinárodných projektov ako aj o perspektívnych témach pre nové projekty. Profesori ukázali, že nie sú len strohí vedci a otvárali aj témy blízke obyčajnému človeku. Pýtali sa napr. či máme biotechnologické laboratóriá s výrobou vlastných kvasných nápojov vrátane piva alebo pri téme o periodickej tabuľke pustili cez internet pieseň Toma Lehrera o chemických prvkoch. Piesní o chemických prvkoch a periodickej tabuľke je na internete viac, avšak Tom Lehrer ju spieva určite najrýchlejšie. Nasledovala prehliadka reprezentačných priestorov Slovenskej chemickej knižnice, kde si s úctou prezreli regály s tisíckami kníh o vývoji poznania v chémii.
Prezentácie týchto dvoch vedcov priniesli aj podnetný pohľad na oblasť supramolekulárnej chémie, za ktorú boli ocenení v rozmedzí 29 rokov, čím bola potvrdená pretrvávajúca aktuálnosť a potrebnosť štúdia správania a usporiadavania sa jednotlivých molekúl. Prof. Lehn to povedal jednoducho a zrozumiteľne: voda je molekula tvorená atómom kyslíka a dvoma atómami vodíka, ktoré nie sú na jednej priamke – to je molekulárna chémia. Supramolekulárna chémia je vytvorenie vodíkových väzieb medzi atómami vodíka a kyslíka rôznych molekúl, ktoré sú slabšie síce ako takáto väzba v molekule, ale spôsobujú, že voda je kvapalina s viskozitou, teplotou varu 100 stupňov Celzia a inými vlastnosťami nevyhnutnými na to, aby v nej mohol vzniknúť život.
Pobyt týchto dvoch osobností v Bratislave priniesol poznanie hĺbky ich myšlienok a objavov a zároveň ich priateľského správania, porozumenia a ústretovosti. Priniesli nový impulz k začleňovaniu STU a FCHPT do medzinárodných vedeckých štruktúr a k zlepšeniu pohľadu verejnosti na chemickú vedu nielen na Slovensku, ale aj vo svete.
https://www.rtvs.sk/