5 diplomov a Cena Nadácie pre rozvoj FCHPT STU, reprezentácia na konferencii Cena Karla Štulíka v Ostrave - aj to sú úspechy našich študentov!
K prírode, včelám a včelárstvu máme blízko aj na Ústave analytickej chémie. Študent Bc. Ján Hrouzek sa začal o chémiu viac zaujímať už na strednej škole a svoj vzťah k nej prehlbuje aj na našej fakulte. Spolu s výskumnou skupinou už získali aj viaceré ocenenia. O jeho štúdiu si môžete prečítať krátkom rozhovore s ním.
Čo vás zaujalo na FCHPT STU pred tým, ako ste sa rozhodli na ňu prihlásiť?
Chémia ma vždy zaujímala. Na strednej škole sme robili skupinovú prácu, v rámci ktorej sme mali osloviť nejakého vedca a zisťovali sme niečo o jeho výskume. Náš vedec bol práve z laboratória plynovej chromatografie na Ústave analytickej chémie FCHPT STU, ktorý tam pracoval na svojej záverečnej práci. A teda keď som sa prihlasoval na vysokú školu, ako skvelá možnosť mi napadla práve analytika na FCHPT STU.
Splnilo štúdium vaše očakávania? Čo sa vám páči na fakulte?
Štúdium rozhodne splnilo moje očakávania. Veľké plus sú obrovské možnosti, ktoré mi poskytuje laboratórium, v ktorom pracujem. Naša školiteľka, doc. Ing. Svetlana Hrouzková, PhD. nám umožňuje zúčastniť sa rôznych konferencií, seminárov a spoznať ľudí, ktorí už v oblasti analytickej chémie nejaký čas pracujú. Touto cestou sa tiež dozvedáme, aké sú možnosti zamestnať sa po štúdiu, v akých laboratóriách sa dá pracovať a čo sa tam robí. Tiež sme veľmi podporovaní v účastiach na rôznych súťažiach. Skoro všetci z laboratória sme sa prihlásili na novembrovú ŠVK a celkovo sme pre našu výskumnú skupinu získali 5 diplomov a Cenu Nadácie pre rozvoj FCHPT STU. Tiež som reprezentoval na konferencii Cena Karla Štulíka v Ostrave a za zaujímavý výskum sme pre celý tím získali „zvláštní uznání“.
Ďalšia vec, ktorá sa mi páči, keď spolupracujeme so študentami nižších ročníkov alebo so stredoškolákmi. Nedávno sme mali prednášku práve na strednej škole, kde sa stredoškoláci dozvedeli, prečo je dôležité venovať sa analýze včiel a včelích produktov a akými rôznymi spôsobmi sa takáto analýza dá uskutočniť. Spolupracoval som aj so stredoškolákom, ktorý sa k nám zapojil do výskumnej skupiny a výsledky prezentoval tak úspešne, že obsadil 2 .miesto v celoštátnej prehliadke SOČ.
A aké sú nedostatky štúdia?
Jeden veľký nedostatok bol rozhodne dištančné vyučovanie. Keďže sme boli zavretí doma, počas pandémie, nemali sme možnosti chodiť do laboratórií a pracovať rukami v laboratóriu. Teraz musíme laboratórne zručnosti dobiehať.
Akému výskumu sa na fakulte venujete?
V našej výskumnej skupine sa venujeme extrakcii pesticídov zo včiel a včelích produktov, vyvíjame nové metódy a aplikujeme ich. Začali sme stanovením pesticídov vo včelách a peli, no teraz sa venujeme hlavne vývoju metódy pre úpravu vzorky propolisovej tinktúry pre analýzu pomocou plynovej alebo kvapalinovej chromatografie v kombinácii s hmotnostnou spektrometriou. Som rád, že na analytike sa riešia mnohé predmety inovatívne a atraktívne pre študentov, napríklad Semestrálny projekt. Nejedná sa len o laboratórne úlohy, ale riešime reálne výskumné úlohy, výsledky ktorých budeme prezentovať na konferencii SEMMLAD. Prihlásil som sa do organizačného tímu konferencie, kde hlavní organizátori zdieľajú s nami know how ako, čo a kedy urobiť, ale zároveň nám dávajú veľký priestor priniesť inovatívne návrhy, zvážia ich, prediskutujú a akceptujú. Máme tak veľký priestor vyskúšať si tímovú prácu a vyskúšať si, ako manažovať úspešné podujatie.
Zapájate sa aj do riešenia projektov?
V rámci APVV a VEGA projektov vyvíjame analytické metódy na kontrolu rôznych polutantov v environmentálnych vzorkách ako voda a zeminy. Veľmi zaujímavým pre mňa bol projekt Nadácie Tatra banky. Veľa som sa pri tom naučil, tvorili sme jednak video materiály a tiež pripravovali demonštračné cvičenia pre predmet Odber vzoriek. Prispeli sme tak k inovácii učebných osnov. Je skvelé, že študenti dostávajú možnosť pracovať na reálnych výskumných a aplikačných prácach, kde vidno uplatnenie v reálnej praxi.
Dosiahli ste aj nejaké pozoruhodné výsledky?
Som rád, že som mohol participovať ako spoluautor už na publikovaní článkov v zahraničnom vydavateľstve, ale aj v našich časopisoch ako Acta Chimica Slovaca. Tiež sme pre včelársku komunitu prispeli článkami v časopise Včelár.
Aké je uplatnenie absolventov práve vo vašom zameraní? Máte už víziu, kde budete pokračovať po odchode z fakulty?
Uplatnenie absolventov analytickej chémie je naozaj široké. Absolventi z nášho laboratória si našli uplatnenie napríklad pri analýze potravín na Úrade verejného zdravotníctva, v kriminalistických laboratóriách pri analýze forenzných vzoriek, v kontrolných laboratóriách vo farmaceutických firmách, ale aj v nemocniciach alebo vo výskumných tímoch na univerzitách.
Celej výskumnej skupine na Ústave analytickej chémie prajeme veľa šťastia v ďalších výskumoch a gratulujeme k získaným oceneniam.