SME 18/02/2015
Autor: Annamária Ondrejková
Zaradenie: praca.sme.sk
Študenti, ktorí majú záujem a ambície, hľadajú cesty, ako dosiahnuť svoj cieľ
Doktorantka Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Tatiana Mančušková skúma bryndzu. Prednedávnom získala na svoj výskum finančnú podporu od grantového programu AXA. Fond tento rok zaujalo dvanásť študentských projektov, ktoré sa rozhodli finančne podporiť.
Tatiana Mančušková je v druhom ročníku doktorandského štúdia na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Je súčasťou výskumného tímu na oddelení výživy a hodnotenia potravín. Dlhodobo sa tak zaoberá bezpečnosťou a kvalitou potravín na Slovensku. Medzi ne patrí aj tradičná slovenská bryndza, ktorá musí byť podľa legislatívy vyrobená z pasterizovaného mlieka. Pre konzumenta by tak nemalo existovať zdravotné riziko. „Tradične sa však bryndza vyrába zo surového ovčieho mlieka, ktoré môže, ale nemusí byť zdrojom nežiaducich mikroorganizmov. Tieto „zlé“ mikroorganizmy sa v priebehu výroby bryndze eliminujú „dobrými“ baktériami mliečneho kysnutia. Zjednodušene možno povedať, že aby dobro zvíťazilo nad zlom, treba zabezpečiť tie správne podmienky, čo je predmetom nášho skúmania,“ vysvetľuje Mančušková, čím sa tím zaoberá.
Výskum na Slovensku potrebuje každé euro
Študentka Mančušková získala na konci januára od finančnej skupiny AXA grant vo výške 2300 eur, ktorý sa chystá použiť na výskum zameraný na eliminovanie rizika vzniku stafylokokových enterotoxínov v slovenskej bryndzi. „Získané peniaze použijem na nákup materiálov na stanovenie baktérií a ich toxínov. Reálne je to však len zlomok z nevyhnutných nákladov,“ povedala Mančušková. Peniaze by vedela použiť aj inak, no rozhodla sa práve pre podporu slovenského výskumu. „Iste, že som mohla žiadať o preplatenie vzdelávacích kurzov v zahraničí a trochu si pocestovať po svete, ale výskum na Slovensku potrebuje každé euro a podpora zo strany súkromných spoločností je jednou z možností,“ objasňuje svoj zámer doktorandka. „Som si istá, že toto rozhodnutie mi tiež niečo prinesie, minimálne skúsenosti,“ dodáva mladá bádateľka. O svojej budúcnosti či pôsobení nemá zatiaľ konkrétnu predstavu. „Nechám sa prekvapiť, kam ma život v budúcnosti zaveje. Dúfam len, že nerozšírim rady na úradoch práce,“ hovorí Mančušková.
Vedomosti sa nenalejú do hlavy samy
Rodáčka z Nových Zámkov sa o grantovej príležitosti dozvedela prostredníctvom pedagogického oddelenia fakulty chemickej a potravinárskej technológie. Práve svojej alma mater vďačí za veľa. „Od skvelých odborníkov som sa naučila nielen kopu knižných údajov, ale podarilo sa mi získať správny inžiniersky prístup, ktorý mi pomáha vynájsť sa v situáciách, o ktorých sme sa v škole neučili,“ hovorí Mančušková. Podľa nej tieto schopnosti získajú len tí študenti, ktorí majú o ne záujem. „Kto čaká, že vedomosti a schopnosti prídu na zlatom podnose až do hlavy, nie je tu na správnom mieste,“ konštatuje.
Annamária Ondrejková
Tatiana Mančušková sa upísala chémii, po inžinierskom štúdiu pokračuje v doktorandskom.