- Kurzy senzorického hodnotenia alkoholických nápojov, potravín a obalov a kozmetických výrobkov
- Prírodovedecké experimenty pre stredoškolákov
- Základy polygrafie
- Laboratórne cvičenia pre stredoškolských učiteľov prírodovedných predmetov
- Seminár pre stredoškolských učiteľov prírodovedných predmetov
Kurzy senzorického hodnotenia alkoholických nápojov, potravín a obalov a kozmetických výrobkov
SENZORICKÉ LABORATÓRIUM
Oddelenie výživy a hodnotenia kvality potravín
Ústav potravinárstva a výživy
Fakulty chemickej a potravinárskej technológie, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave
Radlinského 9, 812 37 Bratislava
organizuje kurzy Senzorického hodnotenia potravín, obalov a alkoholických nápojov už viac ako 20 rokov a doteraz bolo uskutočnených už vyše 180 kurzov.
V tejto tradícii pokračujeme a záujemcom ponúkame nasledovné kurzy senzorického hodnotenia:
Senzorické hodnotenie alkoholických nápojov (akreditované Ministerstvom školstva SR) v moduloch:
Senzorické hodnotenie vína (pozrite aj Kam za vínom, Vinotéky & Vinárne)
Senzorické hodnotenie destilátov (pozrite aj Pálenice)
Senzorické hodnotenie piva (pozrite aj O pive)
Senzorické hodnotenie potravín a obalov (akreditácia)
a
Senzorické hodnotenie kozmetických výrobkov (akreditované MŠ SR)
Naše kurzy absolvovala väčšina našich popredných výrobcov potravín a nápojov , predajcov potravín a nápojov, ale aj pracovníkov kontrolných zložiek z oblasti štátnej služby a z oblasti verejnej správy. Počas laboratórnych cvičení, ktoré tvoria prevažnú časť kurzu, pripravíme frekventantov kurzu na to, aby dobre zvládli používané techniky a metódy hodnotenia, ako i záverečné preskúšanie pre získanie certifikátu „Osvedčenie vybraného posudzovateľa“ v zmysle normy ISO 8586 a jej novely ISO 8586/C1.
Po absolvovaní 2 dňového kurzu (osnova pre dvojdňový kurz) frekventanti dostanú Osvedčenie o absolvovaní kurzu, ktoré má neobmedzenú platnosť a Osvedčenie vybraného posudzovateľa podľa ISO 8586 a novely ISO 8586/C1, ktoré má platnosť 3 roky (požaduje sa pri akreditácii skúšobných laboratórií a pod.)
Ponúkame aj 1 dňové školenia (osnova pre jednodňový kurz), ktoré je výlučne určené pre tých účastníkov kurzov senzorického hodnotenia , ktorí v minulosti absolvovali 2 dňový kurz a po 3 rokoch od termínu absolvovania kurzu si potrebuj obnoviť platnosť certifikátu Osvedčenie vybraného posudzovateľa podľa ISO 8586 a novely ISO 8586/C1.
Na organizovaní kurzov sa okrem pedagogických pracovníkov potravinárskych oddelení FCHPT STU podieľajú aj významní odborníci z praxe.
V prípade záujmu pošlite vyplnenú prihlášku (mailom na nižšie uvedené mailové adresy).
V prípade väčšieho záujmu môžeme kurzy podľa potreby opakovať prípadne termíny prispôsobiť Vašim požiadavkám.
Podrobnejšie informácie o kurzoch senzorického hodnotenia Vám poskytnú:
Pani Gabriela Sisáková, g.sisakova@zoznam.sk,0905416211
Ing. Vladimír Žúbor, PhD., vladimir.zubor@stuba.sk, 0918 674 197
Prof. Ing. Ľubomír Valík, PhD., lubomir.valik@stuba.sk, 0918 674 518
Prírodovedecké experimenty pre stredoškolákov
ZAŽITE NA VLASTNEJ KOŽI LABORATÓRNE CVIČENIA AKO VYSOKOŠKOLÁCI!!!
Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FCHPT STU) pripravuje pre stredoškolákov primerané a zaujímavé laboratórne práce. Laboratórne cvičenia sú určené študentom stredných škôl s cieľom podporiť ich záujem o štúdium prírodovedných odborov, najmä chemických a potravinárskych odborov. Pripravujeme pre nich jednoduché a atraktívne laboratórne práce zo všeobecnej a anorganickej chémie, z organickej chémie, z fyzikálnej chémie, analytickej chémie, biochémie, potravinárskej technológie, z automatizácie a regulácie v chémii a forenznej analýzy, ktoré budú schopní sami zrealizovať v sprievode svojho učiteľa a pod dohľadom vysokoškolského pedagóga. Absolvovanie vybraných laboratórnych prác prispeje k zvýšeniu praktických zručností pri práci s chemikáliami a bezpečnej práce s nimi v chemickom laboratóriu a tiež pri práci s novou laboratórnou technikou.
Záujemcovia o laboratórne cvičenie Prírodovedecké experimenty pre stredoškolákov sa môžu informovať a prihlasovať priebežne u Ing. Miroslavy Puchoňovej, PhD., Ing. Jaroslavy Maroszovej alebo Ing. Mária Izakoviča, PhD.
miroslava.puchonova@stuba.sk , tel. č.: 0918 674 614 ; 02/59325726
mario.izakovic@stuba.sk, tel. č. 08/52495612
jaroslava.maroszova@stuba.sk, tel. č.: 02 52495614
Konkrétny termín a druh laboratórneho cvičenia sa určí dohodou. Odporúčané termíny sú: január, február, jún a september; počas zimného a letného semestra v obmedzenej miere. Vážni záujemcovia sa najprv záväzne prihlásia a potom im pošleme organizačné pokyny a návody prác.
Prehľad pripravených prác
- Názov: Laboratórne cvičenie z automatizácie a regulácie chemických procesov
Náplň: Výber z prác
Riadenie výšky hladiny v laboratórnych zásobníkoch kvapaliny. Diaľkové ovládanie osvetlenia. Riadenie polohy guľky na naklonenej ploche. Magnetická levitácia. Riadenie robota. Riadenie helikoptéry.
Laboratórne cvičenie sa bude konať v rozsahu 3 – 5 vyučovacích hodín (podľa vybraných experimentálnych prác).
- Názov: Laboratórne cvičenie z organickej chémie
Náplň: Výber z prác:
Vonné látky – príprava a ich využitie. Príprava esterov karboxylových kyselín. Príprava esterov kyseliny octovej. Príprava esterov kyseliny salicylovej. Príprava acylpyrínu. Príprava mydla. Izolácia esenciálnych olejov z rastlinných zdrojov.
Laboratórne cvičenie sa bude konať v rozsahu asi 5 vyučovacích hodín.
- Názov: Laboratórne cvičenie z biochémie
Náplň: Enzýmy v bežnom živote. Enzýmová hydrolýza škrobu účinkom slinnej α-amylázy. Laboratórne cvičenie sa bude konať v rozsahu asi 4 vyučovacích hodín.
- Názov: Laboratórne cvičenie z fyzikálnej chémie
Náplň: Výber z prác:
Meranie pH roztokov. Kyslosť a zásaditosť nápojov a čistiacich prostriedkov. Meranie vodivosti minerálnych vôd. Stanovenie koncentrácie farebných látok. Sledovanie tepelných efektov počas chemických a fyzikálnych dejov. Meranie veličín je možné aj pomocou laboratórneho meracieho systému CoachLab s rôznymi senzormi (merací systém majú viaceré stredné školy). Modrá fľaša – metylénová modrá ako redoxný indikátor. Dúha v rúrke. Elektrochemické články. Daniellov článok. Voda a jej skupenské premeny. Ľad vo vriacej vode. Zmena teploty varu pridaním soli. Horenie sviečky ako fyzikálnochemický dej.
Laboratórne cvičenie sa bude konať v rozsahu 3 – 5 vyučovacích hodín (podľa vybraných prác).
- Názov: Laboratórne cvičenie zo všeobecnej a anorganickej chémie
Náplň: Výber z prác:
Elektrolýza vodných roztokov solí a identifikácia produktov. Príprava a skúmanie vlastností oxidov dusíka. Príprava a skúmanie vlastností oxidu siričitého (napr. bieliace účinky, konzervačné vlastnosti). Pokusy s peroxidom vodíka. Fentonova reakcia a jej využitie pri ekologickom čistení znečistených vôd. Rozklad bielidla obsahujúceho chlórnan sodný. Pôsobenie meďnatých zlúčenín na alobal a pozinkované predmety. Príprava práškovej medi a z nej chloridu meďného. Kyselina trihydrogenboritá - príprava a jej všestranné použitie. Kyselina trihydrogenfosforečná ako súčasť domácnosti. Termický rozklad; rozklad prášku do pečiva a salajky. Príprava fotocitlivého železitého komplexu a jeho redukcia pôsobením svetla. Využitie fotocitlivosti komplexu železa pri vytváraní obrazu malého nepriesvitného predmetu. Príprava pyroforického železa („horenie“ železa). Práca v nevodnom prostredí – príprava jodidu ciničitého. Príprava cis- a trans-akva-bis(aminoacetáto)meďnatého komplexu z dihydroxid-uhličitanu meďnatého a kyseliny aminooctovej (z glycínu).
Laboratórne cvičenie sa bude konať v rozsahu 3 – 5 vyučovacích hodín (podľa vybraných prác).
- Názov: Laboratórne cvičenie z potravinárskej technológie
Náplň: Výber z prác:
Izolácia aromatických látok z prírodných zdrojov (z levandule, rozmarínu, rasce a pod.). Spôsoby izolácie prírodných aromatických látok: Soxhletova extrakcia, destilácia s vodnou parou, macerácia.
Fyzikálne charakteristiky tenzidov. Stanovenie povrchového napätia tenzidov (pracie prostriedky, saponáty, emulgátory a iné).
Laboratórne cvičenie sa bude konať v rozsahu 3 –5 hodín (podľa vybraných prác).
- Názov: Laboratórne cvičenie z forenznej analýzy nitroaromatických látok
Náplň: Zahráme sa na C.S.I. nie Miami, ani New York, ale Bratislava!
Precvičíme si novú ekologickú analytickú metódu na stanovenie nitroaromatických látok, vrátane trinitrotoluénu (TNT), vo forenzných vzorkách ako sú povýbuchové zvyšky. Metóda využíva novú techniku - mikroextrakciu so sorbentom v ihle striekačky (MEPS) s následnou rýchlou kapilárnou plynovou chromatografiou so selektívnou detekciou (GC-ECD), kde sa zachytené a extrahované látky separujú, detegujú a určí sa ich obsah.
Laboratórne cvičenie sa bude konať v rozsahu 3 – 4 vyučovacích hodín.
- Názov: Laboratórne cvičenie z forenznej analýzy cenín a dokumentov mikroskopickými metódami
Cieľom práce je optickým mikroskopom s digitálnou kamerou zosnímať a charakterizovať ochranné prvky cenín a dokumentov za účelom kriminalisticko-expertíznej analýzy s využitím 3D mikroskopie, obrazovej analýzy skúmaných prvkov a fluorescenčnej mikroskopie.
Laboratórne cvičenie sa bude konať v rozsahu3 – 4 vyučovacích hodín.
Základy polygrafie
Profil absolventa |
Absolvent vzdelávacieho programu ovláda východiská, princípy a postupy polygrafickej technológie a komputerizovaných technológií spracovania textu a obrazu, je oboznámený s najnovšími poznatkami o polygrafických materiáloch, s metódami tlače a hodnotenia kvality v polygrafickom výrobnom reťazci. |
|
Osnova |
Úvod do technológie výroby tlačených médií a potlačených obalov Základy typografie a spracovanie textu Grafická reprodukcia. Spracovanie obrazu Farba v grafickej reprodukcii, základy kolorimetrie Princípy systémov riadenej reprodukcie farby (CMS) Svetelné zdroje a svetelné prvky v polygrafii Príprava tlačových foriem pre analógové techniky tlače Tlačové farby Príprava a vlastnosti viacvrstvových systémov Papier – informačné médium, výroba papiera a jeho vlastnosti Princípy analógových a digitálnych tlačových techník, kvalita tlače Dokončovacie spracovanie – lakovanie a laminovanie výtlačkov, knižné väzby Balenie potravín a požiadavky na obalové materiály Multimédia, tlačená elektronika a materiálová tlač |
|
Odborný garant |
prof. Ing. Michal Čeppan, PhD. |
|
Organizačný garant |
Doc. Ing. Viera Jančovičová, PhD. |
Tel.: 0259325227 Email: viera.jancovicova@stuba.sk |
dĺžka vzdelávacieho programu |
60,00 hodín |
Forma: 5 dvojdňových sústredení v priebehu jedného semestra |
Miesto konania |
Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave 5 dvojdňových sústredení v priebehu jedného semestra |
|
Cena |
550€ |
|
Priznané právo |
Akreditovaný: vydalo MŠVVaŠ SR, číslo: 0473/2018/107/1 Platnosť akreditácie od: 13. 12. 2018 do 13. 12. 2023 |
Kľúčové slová polygrafia, kolorimetria, obaly, materiály, tlačové techniky
Obsah |
Východiská, princípy a postupy polygrafickej technológie, komputerizovaných technológií a spracovania textu a obrazu, najnovšie poznatky o polygrafických materiáloch, metódach tlače a hodnotení kvality v polygrafickom výrobnom reťazci |
Druh vzdelávania |
|
Forma |
Prednášky, exkurzia |
Cieľová skupina |
Pracovníci polygrafického a obalového priemyslu, riadiaci pracovníci, technológovia, pracovníci marketingu, pracovníci grafických štúdií, vydavateľstiev a reklamných agentúr, samostatní podnikatelia v polygrafii a príbuzných oblastiach. Požadované vzdelanie minimálne stredoškolské. |
Odbor |
polygrafia |
Forma ukončenia |
Osvedčenie o absolvovaní akreditovaného kurzu |
Seminár pre stredoškolských učiteľov prírodovedných predmetov
Profil absolventa | Absolvent vzdelávacieho kurzu nadobudne aktuálne poznatky z prírodovedných predmetov (najmä chémie, biológie a fyziky) a z príbuzných odborov, ktoré bude schopný využívať pri vyučovaní, pri príprave žiakov na vysokoškolské štúdium a pri práci s talentovanými žiakmi. |
Osnova |
Prednášky (12 h) Exkurzia po FCHPT (2 h) Každoročne aktualizované témy zamerané predovšetkým na správnu výživu a životosprávu, chémiu bežného života a ochranu zdravia, nové trendy v chemických technológiách a v ochrane životného prostredia, na aktuálne témy z prírodovedných predmetov a na využívanie informačno-komunikačných technológií (IKT). |
Odborní garanti | Ing. Mário Izakovič, PhD. a Ing. Miroslava Puchoňová, PhD. |
Organizačný výbor | Ing. Mário Izakovič, PhD.; Ing. Miroslava Puchoňová, PhD.; Ing. Jaroslava Maroszová, PhD. |
Dĺžka vzdelávacieho programu | 14 h |
Forma | prezenčná |
Miesto konania | FCHPT STU v Bratislave |
Termín konania |
každoročne koncom augusta |
Cena |
0 EUR |
Vážené kolegyne, vážení kolegovia,
srdečne Vás pozývame na XXXVIII. Seminár pre stredoškolských učiteľov prírodovedných predmetov s názvom „Horizonty chémie",
ktorý sa bude konať 22.8. a 23.8.2024 v Aule F. Kozmála na prízemí v novej budove Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.
Nižšie nájdete pozvánku, predbežný program seminára a záväznú prihlášku.
Účasť na seminári je bez poplatkov.
V prípade záujmu o ubytovanie vyplnené záväzné prihlášky posielajte do 20.mája 2024. Ak nemáte záujem o ubytovanie,
stačí zaslať prihlášku najneskôr do 24. júna 2024 na adresu miroslava.
V prípade záujmu a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať.
Organizačný tím