Témy aktuálnych bakalárskych prác sú uvedené na tejto stránke. Študenti sa v prípade záujmu môžu na ne prihlásiť priamo u školiteľa.
Prehľad všetkých bakalárskych prác
Ponuka bakalárskych prác na Oddelení environmentálneho inžinierstva FCHPT STU v akademickom roku 2024/2025
Nie je uhlík ako uhlík - cesty fosílneho a biogénneho uhlíka v komunálnych kaloch
Vedúci práce: prof. Ing. Igor Bodík, PhD.
Anotácia: Definovanie pôvodu uhlíka v odpadových vodách a čistiarenských kaloch je dôležitý poznatok z hľadiska produkcie skleníkových plynov. Baktérie v procese čistenia vôd nerozlišujú, či degradujú fosílny uhlík ktorý má pôvod v rope a zemnom plyne, alebo biogénny uhlík, ktorý vznikol na báze fotosyntézy v nedávnej dobe. Oxid uhličitý, oxid dusný alebo metán ako skleníkové plyny, ktoré vzniknú z odpadovej vody obsahujúcej rôzne farmaceutika, detergenty, stabilizátory a pod., majú oveľa škodlivejší vplyv na atmosféru ako organický uhlík v odpadových vodách, ktorý vznikol fotosyntézou (slnko-tráva-krava-jedlo-splašky...) a považujeme ho za neutrálny vzhľadom na tvorbu skleníkového efektu. Cieľom práce je definovanie podielu fosílneho a biogénneho uhlíka v čistiarenských kaloch vybraných čistiarní odpadových vôd na Slovensku. Tento podiel bude definovaný na základe rádionuklidovej analýzy C14 v vo vzorkách kalov.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BIOT, BIOT4 a CHEMAT.
Liečivá v odpadových vodách ako nástroj na definovanie zdravotného stavu obyvateľstva
Vedúci práce: prof. Ing. Igor Bodík, PhD.
Anotácia: Lieky spotrebované pacientmi sa v určitej miere dostávajú do splaškových vôd, kde sme schopní ich analyzovať. Na základe týchto údajov je možné odhadnúť množstva spotrebovaných liekov v danom meste, urobiť hrubú štruktúru prevalencie jednotlivých skupín chorôb (srdcovo-cievne choroby, alergie a pod.). Tieto údaje potom porovnať pre jednotlivé sledované mestá na Slovensku a urobiť rebríček najčastejších chorôb v tom ktorom meste.
Téma vypísaná pre BBFFCH.
Energetická bilancia malých čistiarní odpadových vôd
Vedúci práce: prof. Ing. Igor Bodík, PhD.
Anotácia: Práca sa bude zaoberať energetickou bilanciou malých ČOV do 5000 obyvateľov. Na základe verejne dostupných informácií sa vytipuje asi 10-20 obecných ČOV v rozsahu od 500 do 5000 obyvateľov a informácie o základných technologických parametroch danej čistiarne (prietok odpadovej vody, znečistenie CHSK, BSK na vstupe a výstupe z ČOV). Dotazníkovou metódou sa pokúsime získať informácie o ich energetických nákladoch (spotreba kWh). Túto databázu informácií spracujeme do štatistických súboroch, kde sa bude vyhodnocovať energetická náročnosť procesu čistenia odpadových vôd.
Téma vypísaná pre B-RP, BIOT, BIOT4 a CHEMAT.
Čistenie odpadových vôd v malých a decentralizovaných sídlach
Vedúci práce: prof. Ing. Igor Bodík, PhD.
Anotácia: Malé (obecné) čistiarne odpadových vôd sú pomerne zanedbaným segmentom čistenia odpadových vôd na Slovensku, pričom je to oblasť, ktorá bude v krátkej budúcnosti veľmi intenzívne riešená. Bakalárska práca sa bude zaoberať stavom čistenia odpadových vôd v malých obciach. Bakalár štatisticky spracuje dostupné údaje o vybraných obecných ČOV, zhodnotí množstvo a kvalitu odpadových vôd, porovná rôzne veľkosti čistiarne a vyhodnotí ich účinnosti čistenia. Výsledkom práce by mal byť reálny pohľad na čistenie odpadových vôd na slovenskom vidieku z hľadiska kvality čistiaceho procesu ako aj odporúčania pre ďalší rozvoj čistiarenstva na Slovensku.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4 a CHEMAT.
Výpočet emisií skleníkových plynov z čistenia odpadových vôd
Vedúci práce: prof. Ing. Igor Bodík, PhD.
Anotácia: Produkcia skleníkových plynov je veľmi aktuálny celosvetový problém. Aj keď odpadové vody a čistenie odpadových vôd nie sú dominantným producentom týchto plynov, v Rámcovom dohovore OSN o zmene klímy (UNFCCC) je každoročná správa venovaná aj emisiám skleníkových plynov z odpadových vôd. Práca sa bude zaoberať definovaním emisií skleníkových plynov na vybranej komunálnej ČOV, ako aj odhadom emisie skleníkových plynov produkovaných odpadovými vodami celej Slovenskej republiky.
Téma vypísaná pre BBFFCH, CHEMAT4 a CHEMAT.
Námety pre optimalizáciu prevádzky malých čistiarní odpadových vôd
Vedúci práce: Prof. Ing. Miloslav Drtil, PhD.
Konzultant: Ing. Ines Karlovská
Anotácia: V SR máme stále ešte viac ako milión obyvateľov, ktorí nie sú napojení na čistiarne odpadových vôd (ČOV). Títo obyvatelia žijú prevažne v malých obciach a jednou z vážnych úloh v ochrane vôd v SR bude vyprojektovať, postaviť a sprevádzkovať tieto ČOV. K tomu je ale potrebné poznať riziká ich prevádzky, pretože odpadové vody z malých zdrojov majú viaceré špecifiká (sú viac zakoncetrované, vykazujú veľké výkyvy v kvalite a množstve atď). Dosahovanie relatívne prísnych požiadaviek na kvalitu vyčistenej vody vôbec nie je jednoduché. Táto práca bude spojená s ČOV, ktoré nazývame domové. Navštívime vybrané domové ČOV, oboznámime sa s ich prevádzkou, odoberieme odpadové vody a stanovíme ich kvalitu a ďalšie parametre čistenia. Zároveň sa budeme zaoberať aj posudzovaním aktivity biomasy, organotrofnej aj nitrifikačnej, pretože v domových ČOV sú procesy čistenia prevažne biologické (odpadové vody čistí biomasa, tzv. aktivovaný kal a jeho aktivita sa posudzuje najmä respirometricky alebo kinetickými testami). Naučíme sa podstatu procesov, ktoré sa určite budú dlhodobo využívať, v SR aj EU. Naučíme sa "rozprávať s baktériami", ktoré sú dominantnou skupinou organizmov v biomase na ČOV (rozprávať sa s biomasou, to je "poznanie aj umenie"). Radi Vám ukážeme naše laboratóriá; možno Vám to pomôže pri rozhodovaní sa o téme práce.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Výpočet sekundárneho a terciárneho čistenia odpadových vôd z mesta s kapacitou nad 10 tisíc obyvateľov
Vedúci práce: Prof. Ing. Miloslav Drtil, PhD.
Anotácia: Čistiarne odpadových vôd sú komplexnou technológiou zahrňujúcou fyzikálno chemické, mechanické a biologické procesy. Naučíme sa podstatu vybraných procesov, naučíme sa aj vybrané laboratórne postupy stanovenia parametrov a následne vypracujeme výpočtové programy na stanovenie vybraných parametrov čistenia a čistiarní odpadových vôd. Práca bude prednostne zameraná na reálne využívané procesy. Nebude treba obsiahle rešerže najnovšej technologickej literatúry; spoznáme najmä prevádzku reálnych technológií, oboznámime sa aj s empirickým poznaním, skúsenosťami zo skutočných prevádzkok. Lebo tieto poznatky sú žiadané; stále máme ešte vyše milióna obyvateľov v SR bez napojenia na ČOV a budeme ich musieť urýchlene postaviť (a toto neplatí len pre SR, toto platí pre mnohé štáty EÚ; zďaleka ešte nemáme dostatočne zabezpečenú ochranu vôd; a tá sa bez inžinierov poznajúcich chémiu, biochémiu a chemické technológie / inžinierstvo nedá robiť). Radi Vám ukážeme naše laboratóriá; možno Vám to pomôže pri rozhodovaní sa o téme práce.
Téma vypísaná pre bakalársky študijný program B-CHI aj B-CHI4.
Posúdenie anaeróbneho spracovania odpadovej biomasy z fermentačnej výroby
Vedúci práce: Prof. Ing. Miroslav Hutňan, CSc.
Anotácia: Z fermentačnej výroby nového produktu podniku vzniká odpadová biomasa s vysokým obsahom dusíka a síry. Z laboratórneho výskumu jej anaeróbneho spracovania vyplynula sulfidová inhibícia anaeróbnych procesov a možnosť jej zníženia dávkovaním železnatých solí. Známa je kvalita anaeróbneho kalu aj kalovej vody, ktorá okrem vysokého organického znečistenia obsahuje aj vysoké koncentrácie dusíka a fosforu. Cieľom práce bude najmä posúdenie vplyvu spracovania tejto odpadovej biomasy na aeróbne dočistenie kalových vôd v existujúcej ČOV podniku. V teoretickej časti bude uskutočnená literárna rešerš anaeróbneho spracovania odpadovej biomasy z fermentačných výrob, a aeróbneho dočistenia kalových vôd z tohto procesu. Táto časť sa bude venovať aj aeróbnemu čisteniu odpadových vôd s odstraňovaním dusíka a fosforu. Praktická časť bude venovaná návrhu technológie anaeróbneho spracovaniu odpadovej biomasy najmä z hľadiska vznikajúceho bioplynu a bude navrhnutá kogeneračná jednotka na jeho energetické využitie. Pri výpočte aeróbneho dočistenia kalových vôd bude vyhodnotená potreba úpravy čistiarne z hľadiska zvýšeného odstraňovania organických látok, dusíka a fosforu a z hľadiska zvýšenej potreby elektrickej energie na prevzdušňovanie a zvýšenej potreby chemikálií.
Téma vypísaná pre CHI, CHI4, CHEMAT, POVYKO, CHEMAT4 a POVYKO4.
Nakladanie s fermentačným zvyškom z bioplynových staníc z hľadiska jeho zneškodnenia a zhodnotenia
Vedúci práce: Prof. Ing. Miroslav Hutňan, CSc.
Anotácia: V SR máme v súčasnosti viac ako 110 bioplynových staníc (BPS). V prevažnej miere spracovávajú ako hlavný substrát kukuričnú siláž. Pri takomto majoritnom substráte, navyše, ak má BPS priamy vzťah k poľnohospodárskemu podniku, končí fermentačný zvyšok z anaeróbneho spracovania na pôde ako materiál s dobrými hnojivými vlastnosťami. Ak však BPS nemá priamy vzťah k poľnohospodárskemu podniku alebo sa v BPS spracovávajú aj rôzne biologicky rozložiteľné odpady, môže byť cesta fermentačného zvyšku na pôdu problematická. Preto by bolo vhodné preveriť ďalšie možnosti zhodnotenia resp. zneškodnenia tohto fermentačného zvyšku. V teoretickej časti práce budú zhrnuté substráty, najčastejšie používané na BPS a popísané rozdelenie BPS v závislosti od používaných substrátov. Bude uskutočnený literárny prehľad možností spracovania fermentačného zvyšku z BPS, jeho zneškodnenie a zhodnotenie a budú diskutované výhody a nevýhody jednotlivých metód.
Téma vypísaná pre CHEMAT, POVYKO, CHEMAT4 a POVYKO4.
Stanovenie bioplynového potenciálu matečných lúhov z výroby metylolalkánových kyselín
Vedúci práce: Prof. Ing. Miroslav Hutňan, CSc.
Anotácia: Súčasná prevádzka bioplynových staníc prechádza na využívanie biologicky rozložiteľných odpadov, ktoré by mali nahradiť najčastejšie používaný substrát na produkciu bioplynu - kukuričnú siláž. Navrhovaná práca bude študovať možnosti efektívneho spracovania odpadových prúdov (matečných lúhov) z výroby metylolalkánových kyselín s vysokým obsahom organických látok. Prvotné testy bioplynového potenciálu ukázali, že produkcia bioplynu je podstatne nižšia, ako vyplýva z obsahu organických látok, stanovených ako CHSK. V teoretickej časti bude uskutočnená rešerš zameraná na spôsoby spracovania takýchto odpadov, s dôrazom najmä na anaeróbne spracovanie. V praktickej časti bude určovaný bioplynový potenciál matečných lúhov jednotlivých zložiek týchto lúhov. Okrem riešenia ekologického zneškodnenia vedľajších prúdov, ktoré v súčasnosti predstavujú nebezpečný odpad, bude teda študovaná aj možnosť ich energetického zhodnotenia premenou na ušľachtilé palivo – bioplyn.
Téma vypísaná pre BIOPOT, CHEMAT, POVYKO, BIOPOT4, CHEMAT4 a POVYKO4.
Prestup mikro a nanoplastov v potravinovom reťazci vybraného hmyzu
Vedúci práce: doc. Ing. Tomáš Mackuľak, PhD.
Konzultant: Ing. Alexandra Tulipánová
Anotácia: Táto bakalárska práca sa zameriava na štúdium prestupu mikroplastov v potravinovom reťazci, konkrétne na prestup mikroplastov z múčnych červov (Tenebrio molitor) až do pavúka alebo pavučiny. Mikroplasty sú stále častejšie kontaminanty v životnom prostredí, ktoré môžu mať negatívne vplyvy na ekosystémy a organizmy, ktoré ich obývajú. Práca sa sústredí na experimentálnu časť, kde budú múčne červy kŕmené mikroplastmi a následne sa bude sledovať, či tieto mikroplasty prechádzajú do pavúkov, ktoré sa nimi živia, alebo do ich pavučín. Na analýzu prítomnosti a distribúcie mikroplastov v tkanivách a pavučinách pavúkov bude použitá LDIR (Laser Direct Infrared) analýza a elektrónový mikroskop. Výsledky tejto štúdie môžu prispieť k lepšiemu pochopeniu dynamiky pohybu mikroplastov v potravinovom reťazci a ich potenciálnych ekologických dopadov.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, CHEMAT a CHEMAT4.
Návrh a vývoj bio-mikrobotov na cielenú degradáciu vybraných mikropolutantov
Vedúci práce: doc. Ing. Tomáš Mackuľak, PhD.
Konzultant: Ing. Alexandra Drdanová
Anotácia: Táto bakalárska práca sa zameriava na návrh a vývoj bio-mikrobotov určených na degradáciu mikropolutantov v životnom prostredí. Mikropolutanty, ako sú pesticídy, liečivá a ďalšie toxické látky, predstavujú rastúce riziko pre ekosystémy a ľudské zdravie, a to aj pri nízkych koncentráciách. Cieľom tejto práce je vytvoriť efektívne a biokompatibilné bio-mikroboty, ktoré sú schopné detekovať a rozkladať tieto škodlivé látky. Práca sa bude venovať konštrukcii bio-mikrobotov z rôznych materiálov, ako sú kovy, ´biochár, C3N4 a polyméry, s dôrazom na ich schopnosť bio-taktického, magnetického alebo svetlom riadeného pohybu. Taktiež bude skúmať rôzne degradačné mechanizmy, vrátane katalytických a fotokatalytických procesov, ktoré umožnia účinnú a selektívnu degradáciu cieľových mikropolutantov. Výsledky tejto práce môžu prispieť k vývoju nových technológií pre čistenie vody a iných environmentálnych aplikácií.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Vplyv mikroplastov na priebeh anaeróbnej digescie
Vedúci práce: Ing. Barbora Jankovičová, PhD.
Anotácia: Mikroplasty sa stávajú čoraz vážnejším environmentálnym problémom a predstavujú potenciálne riziko pre biologické procesy a celkovú kvalitu životného prostredia. Bakalárska práca sa zameriava na skúmanie vplyvu mikroplastov na proces anaeróbnej digescie, ktorá je kľúčovou metódou spracovania organického odpadu a produkcie bioplynu. V teoretickej časti sú zhrnuté poznatky o mikroplastoch, ich vlastnostiach, zdrojoch a environmentálnych dopadoch. Následne sa práca venuje anaeróbnej digescii, jej mechanizmom a dôležitosti pre odpadové hospodárstvo a produkciu obnoviteľnej energie. Experimentálna časť pozostáva z testov bioplynového potenciálu, kde bude skúmaný vplyv rôznych koncentrácií mikroplastov na priebeh anaeróbnej digescie.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Návrhový výpočet čistiarne odpadových vôd pre potravinársky podnik
Vedúci práce: Ing. Barbora Jankovičová, PhD.
Anotácia: Odpadové vody z potravinárskeho priemyslu predstavujú významný environmentálny problém, nakoľko sú charakteristické vysokým organickým znečistením, ktoré môže výrazne zaťažiť vodné toky a ekosystémy, ak nie sú správne spracované pred vypustením do životného prostredia. Efektívne čistenie týchto vôd je preto kľúčové nielen z hľadiska ochrany prírodných zdrojov, ale aj pre dodržanie legislatívnych noriem a udržateľné fungovanie potravinárskych podnikov. Bakalárska práca sa zameriava na návrhový výpočet čistiarne takýchto odpadových vôd, ktorá spĺňa požiadavky na kvalitu vypúšťaných vôd do recipientu alebo verejnej kanalizácie. V teoretickej časti je zhrnutá charakteristika potravinárskych odpadových vôd a dostupných technológiách čistenia odpadových vôd. Praktická časť práce pozostáva z návrhového výpočtu jednotlivých technologických stupňov čistiarne a dimenzovanie jednotlivých zariadení a nádrží s ohľadom na objem produkovaných odpadových vôd. Výsledkom je komplexný návrh čistiarne, ktorý zabezpečuje efektívne spracovanie odpadových vôd s minimalizáciou negatívneho dopadu na životné prostredie.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, CHEMAT, CHEMAT4, CHI, CHI4, POVYKO a POVYKO4.
Meranie aktivity a stability biomasy metódou Oxitop
Vedúci práce: Ing. Zuzana Imreová, PhD.
Anotácia: Stabilizácia biomasy na čistiarňach odpadových vôd je veľmi dôležitá pre jej ďalšie spracovanie (transport a využitie ako substrát, hnojivo,...) Nie je však jednoznačne popísané, kedy je možné pokladať biomasu za stabilizovanú, sú však určené odporúčané podmienky, ktoré je potrebné dodržiavať. Práca bude zameraná na pochopenie metódy Oxitop, ktorou je možné merať aktivitu biomasy a zároveň posúdiť jej dostatočnú stabilitu. Študent/ka spracuje rešerš o metóde Oxitop a bude pracovať s reálnymi vzorkami z mestskej čistiarne odpadových vôd, na ktorých bude testovaná metóda a optimalizované jej vyhodnotenie.
Téma vypísaná pre BIOT, BIOT4, CHEMAT a CHEMAT4.
Možnosti granulácie aktivovaného biosorbentu
Vedúci práce: Ing. Zuzana Imreová, PhD.
Anotácia: Biosorbenty sú rozšírené materiály, ktorých predpoklad využitia je v oblasti eliminácie mikropolutantov z vôd. Ich výhodou je nižšia cena ako často využívané aktívne uhlie. Určité typy technológií vyžadujú granulované typy sorbentov v dôsledku manipulácie s nimi. Študent/ka sa bude zaoberať literárnou rešeršou granulácie práškových materiálov s cieľom neznížiť výrazne sorpčný povrch a zároveň aby granulky ostali odolné mechanicky. Následne budú realizované testovacie pokusy granulácie a overenia vlastností vyrobených granúl.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT a CHEMAT4.
Využitie koagulácie na zlepšenie kvality banských vôd
Vedúci práce: Ing. Ronald Zakhar, PhD.
Konzultant: Ing. Jakub Jurík
Anotácia: Banské vody predstavujú vody, ktoré vnikajú priepustnými podzemnými vrstvami a podzemnými trhlinami do banských priestorov, následne z nich vytekajú na povrch, až kým sa nespoja s verejným tokom. Banský sediment obsiahnutý v týchto banských vodách obsahuje ťažké kovy, najmä ako olovo, meď, zinok, arzén a kadmium v koncentráciách prekračujúcich kritéria Smernice MŽP č. 1/2015–7. Náhly únik takýchto banských sedimentov do verejných tokov môže s vysokou pravdepodobnosťou ohroziť životné prostredie a aj ľudské zdravie. Preto cieľom bakalárskej práce je v laboratórnych podmienkach za účelom dosiahnutia optimálnej separácie vody od sedimentu uskutočniť koagulačné a sedimentačné testy. Odvodňovacie vlastnosti sedimentu sa vyhodnotia pomocou CST testov.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Vplyv kvapalného odpadového prúdu z automobilového priemyslu na aktivitu aeróbnej biomasy
Vedúci práce: Ing. Ronald Zakhar, PhD.
Konzultant: Ing. Jakub Jurík
Anotácia: Kvapalný odpadový prúd predstavuje výplach z potrubného vedenia lakovacích procesov, pričom jeho hlavnými zložkami sú voda, butylglykol a vymyté farby. Okrem neprijateľného zápachu sa vyznačuje aj vysokým organickým znečistením. Cena nakladania s týmto odpadom z dôvodu limitovaného počtu vhodných spracovateľov na Slovensku výrazne v posledných rokoch stúpa. Snahou je spracovanie tohto kvapalného prúdu v rámci procesov čistenia vôd v závode. Preto bakalárska práca bude zameraná na štúdium vplyvu kvapalného odpadu z automobilového priemyslu na biologické procesy čistenia odpadových vôd. Cieľom bude dlhodobo sledovať vplyv kvapalného odpadu na aktivitu mikroorganizmov aktivovaného kalu. Zároveň bude sledovaná aj možnosť a účinnosť jeho odstránenia v aktivačnom procese.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Ekotoxikologický vplyv priemyselnej odpadovej vody na vybrané druhy organizmov
Vedúci práce: Ing. Ronald Zakhar, PhD.
Konzultant: Ing. Jakub Jurík
Anotácia: Cieľom bakalárskej práce je posúdenie ekotoxikologického účinku priemyselnej odpadovej vody na vybrané druhy organizmov (mikroorganizmy aeróbneho, koreň cibule kuchynskej a semená horčice bielej) pomocou respirometrických testov a testov toxicity. Pomocou týchto meraní a testov sa stanoví, ktorá dávka priemyselnej odpadovej vody je dostatočne vysoká na to, aby spôsobila smrteľné, subletálne (t.j. zníženie rastu, zhoršenú reprodukciu, zmeny správania, zníženie veľkosti organizmov a pod.) alebo všeobecne nepriaznivé účinky v sledovaných organizmoch.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Ekotoxikologický vplyv odpadových tokov z výroby metylolalkánových kyselín na vybrané druhy organizmov
Vedúci práce: Ing. Ronald Zakhar, PhD.
Konzultant: Ing. Jakub Jurík
Anotácia: Cieľom bakalárskej práce je posúdenie ekotoxikologického účinku odpadových tokov z výroby metylolalkánových kyselín na vybrané druhy organizmov (mikroorganizmy aeróbneho kalu, koreň cibule kuchynskej a semená horčice bielej) pomocou respirometrických meraní a testov toxicity. Pomocou týchto meraní a testov sa stanoví, ktorá dávka odpadového toku z výroby metylolalkánových kyselín je dostatočne vysoká na to, aby spôsobila smrteľné, subletálne (t.j. zníženie rastu, zhoršenú reprodukciu, zmeny správania, zníženie veľkosti organizmov a pod.) alebo všeobecne nepriaznivé účinky v sledovaných organizmoch.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Využitie pokročilých oxidačných procesov na kvartérne čistenie odpadovej vody
Vedúci práce: Ing. Ronald Zakhar, PhD.
Konzultant: Ing. Jakub Jurík
Anotácia: Súčasné klimatické zmeny, ktoré sa prejavujú predovšetkým nerovnomernosťou zrážok v priebehu roka, dlhými obdobiami bez zrážok a nadpriemernými teplotami, majú za následok pokles hladín podzemných vôd a nedostatok povrchových vôd. Celosvetovo je tak diskutovaná téma „vodný stres”, s ktorou súvisí nutnosť hľadania ďalších zdrojov vody. Vzhľadom k tomu, že významný podiel celkovej spotreby pitnej vody je používaný najmä pre nepitné účely, ponúka sa ako jeden z možných zdrojov kvartérne vyčistená odpadová voda. Preto cieľom bakalárskej práce bude kvartérne čistenie reálnej odpadovej vody pokročilými oxidačnými procesmi.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Príprava kovového nanoželeza zelenou syntézou a jeho využitie na kvartérne čistenie odpadovej vody
Vedúci práce: Ing. Ronald Zakhar, PhD.
Konzultant: Ing. Jakub Jurík
Anotácia: Cieľom bakalárskej práce je v laboratórnych podmienkach pripraviť kovové nanoželezo. Na prípravu kovového nanoželeza sa využije reakcia vodných extraktov prírodných materiálov so železnatými iónmi, tzv. zelená syntéza. Laboratórne pripravené a komerčne dostupné kovové nanoželezo sa navzájom porovnajú z hľadiska účinnosti odstraňovania vybraných ukazovateľov pri kvartérnom čistení reálnej odpadovej vody.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Modifikácia vegetačnej čistiarne odpadových vôd
Vedúci práce: Ing. Kristína Ščavnická
Anotácia: Vegetačné čistiarne odpadových vôd predstavujú zaujímavú alternatívu eliminácie znečistenia v oblastiach, kde je výstavba intenzívnych systémov príliš drahá, alebo negatívne zasahuje do prostredia. Legislatíva však sprísňuje požiadavky na vyčistenú odpadovú vodu, preto sa zvažujú rôzne spôsoby modifikácie vegetačnej čistiarne odpadových vôd, aby bolo možno zlepšiť hodnoty koncentrácií znečistenia na odtoku z ČOV. Modifikácia môže byť realizovaná napr. vyžitím sorpčných materiálov, ktoré sa zapracujú do lôžka, prípadne sa stávajú samostatným lôžkom ako terciárne dočistenie. Študent/ka spracuje k tejto téme rešerš a v laboratórnych podmienkach nabehne model vegetačnej čistiarne odpadových vôd s využitím rôznych odpadových materiálov ako sorbentov na dočistenie odtoku z ČOV.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT a CHEMAT4.
Posúdenie odvodniteľnosti kalu na ČOV s aeróbnou stabilizáciou kalu
Vedúci práce: Ing. Tomáš Lukáč
Anotácia: Kalové hospodárstvo predstavuje významnú časť chodu čistiarne odpadových vôd. V súčasnosti predstavuje nakladanie s kalom 30-40 % prevádzkových nákladov čistiarní odpadových vôd. Rozhodujúci význam majú procesy stabilizácie, zahustenia a odvodnenia kalov. Na odvodnenie sa v súčasnosti používa metóda tzv. kondiciovania kalu, kde sa dávkuje flokulačné činidlo (soli Fe a Al). Poznáme ešte mechanické odvodňovanie kalu filtráciou (kalolisy, pásové lisy, vákuová filtrácia). Študent/ka spracuje k tejto téme rešerš a v laboratórnych podmienkach porovná metódy odvodniteľnosti kalu, kde na základe CST testov vyhodnotí vhodnejšiu formu odvodňovania.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT a CHEMAT4.
Monitoring kvality vôd v studniach vo vybranej oblasti Slovenska
Vedúci práce: Ing. Lívia Švorcová
Anotácia: Cieľom bakalárskej práce je analýza vzoriek odoberaných zo studní a vyhodnotenie vybraných ukazovateľov kvality vôd ako sú pH, koncentrácie dusíkatých zlúčenín, fosforu, BSK a CHSK. Súčasťou tejto práce je aj zhodnotenie geomorfológie a environmentálnych faktorov v danej oblasti a ich vplyv na kvalitu studničných vôd. Posúdenie kvality podzemnej vody sa realizuje porovnaním skúmaných parametrov s platnými legislatívnymi predpismi pre podzemné vody. Bakalárska práca prináša cenné poznatky o súčasnom stave studničných vôd, ktorý doposiaľ nebol predmetom monitoringu.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, CHEMAT a CHEMAT4.
Predúprava vzoriek odpadových vôd pred stanovením mikroplastov pomocou LDIR
Vedúci práce: Ing. Alexandra Tulipánová
Anotácia: Mikroplasty sú plastové častice menšie ako 5 mm, ktoré predstavujú významný environmentálny problém, najmä vo vodných ekosystémoch. Pochádzajú z rôznych zdrojov, ako sú kozmetika, syntetické textílie či degradácia plastových odpadov. Študent sa zameria na predúpravu vzoriek vôd, najmä odpadových vôd, s cieľom izolovať mikroplasty pred ich analýzou pomocou laserového priameho infračerveného zobrazovania (LDIR). Metódy predúpravy vzoriek vôd zahŕňajú filtráciu, chemickú oxidáciu a hustotnú separáciu, počas ktorých dochádza ku odstraňovaniu organických a anorganických nečistôt prítomných vo vzorke.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT a CHEMAT4.
Spracovanie poznatkov o rôznych indexoch poukazujúcich na kvalitu vody
Vedúci práce: Ing. Jakub Jurík
Anotácia: Technológa úpravy a čistenia vody má vysokú pozornosť, avšak spracovanie a vyhodnotenie kvality takto upravenej vody je taktiež dôležité. V Slovenskej republike nie je známy zatiaľ žiadny takýto parameter, ktorý by sa používal pre vyčistené odpadové vody. Dokonca ani väčšina okolitých štátov v Európe nemá takýto ukazovateľ. Spracovanie problematiky by sa týkalo zhrnutia poznatkov o použití rôznych indexov ako ukazovateľov kvality vody (water quality index), ukazovateľ znečistenia (pollution index) atď. Samostatné ukazovatele (indexy) sa počítajú pomocou rovníc rôzneho tvaru, zahŕňajú rôzne parametre danej vzorky vyčistenej odpadovej vody, aby ich konečný výsledok bol určité číslo (väčšinou v rozsahu 0 až 100). Porovnanie je jednoduchšie a stačí na to jedno číslo, z ktorého sa navyše dá určiť povaha vody (čistá, dostatočne čistá, znečistená atď.). Takto sa dá aj určovať kvalita vody pri jej opätovnom použití (napr. závlahy), ale aj kvalita povrchových vôd. Následne sa vytvorí model ukazovateľa kvality vody na základe vybraných parametrov (CHSKCr, Ncelk, Pcelk, mikrobiálne znečistenie atď.), pridelí jednotlivým parametrom váhu, zvolí tvar výpočtu a takýto model aplikuje pre reálne vzorky. Nakoniec riešiteľ štatisticky model zhodnotí a poskytne vyjadrenie k vhodnosti použitia jednotlivých ukazovateľov (indexov) v podmienkach Slovenskej republiky.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Modifikácia aktívneho uhlia s myšlienkou vytvorenia mnohoúčelového adsorbentu
Vedúci práce: Ing. Jakub Jurík
Konzultant: Ing. Filip Takács
Anotácia: Dočisťovanie odpadovej vody je veľmi dôležitým krokom pred jej vypustením do recipientu alebo opätovným použitím. Takýchto metód je veľa a adsorpcia je jednou z nich. Adsorpcia vie odstrániť mnoho nežiadúcich zložiek odpadovej vody, avšak na zníženie mikrobiálneho znečistenia je viac-menej vždy žiadúca dezinfekcia. Striebro je už dávno známe ako prvok, ktorý má vplyv na mikroorganizmy. Úlohou by bola impregnácia striebra do štruktúry komerčne dostupného aktívneho uhlia. Na tento účel by sa použili rôzne koncentrácie striebornej soli v impregnačnom roztoku a rozdielne časy impregnácie. Následne by sa porovnala účinnosť pôvodného a modifikovaného aktívneho uhlia pri odstraňovaní znečistenia z vyčistenej odpadovej vody. Podobným spôsobom by sa porovnali účinnosti vplyvu použitých adsorbentov na mikrobiálnu populáciu. Konečným krokom bude porovnanie účinností pri odstránení znečistenia a dezinfekcie pri aplikácii kolónovej adsorpcie.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Možnosti odstraňovania farbív z odpadovej vody
Vedúci práce: Ing. Nikola Šoltýsová
Anotácia: Teoretická časť bakalárskej práce bude zameraná na vypracovanie literárnej rešerše o spôsobe stanovenia sfarbenia odpadových vôd a možnostiach odstraňovania reziduálnych farbív z odpadových vôd. V experimentálnej časti bakalárskej práci študent overí vybrané 3 metódy odstránenia reziduálnych farbív z farebnej modelovej odpadovej vody. Následne porovná vybrané metódy z hľadiska účinnosti a možnej aplikácie v praxi.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Spracovanie bio-odpadu larvami muchy Hermetia illucens
Vedúci práce: Ing. Filip Takács
Anotácia: Spracovanie bio-odpadu larvami muchy Hermetia illucens je jeden z nástrojov odpadového
hospodárstva na dosiahnutie cirkulárnej ekonomiky. Larvy vo fáze rastu konzumujú organický odpad pričom sa zväčšuje ich hmotnosť. Larvy sa následne spracujú, a vďaka vysokému obsahu lipidov a proteínov, sa využijú najmä ako kŕmna surovina pre domáce a hospodárske zvieratá. Životný cyklus muchy Hermetia illucens je výrazne závislý od vonkajších podmienok ktoré sa v laboratórnom prostredí môžu optimalizovať za cieľom zvýšiť efektivitu procesu. Práca je zameraná buď na sledovanie a opis fázy rastu (spracovania bio-odpadu), alebo na optimalizáciu a opis procesu rozmnožovania sa múch Hermetia illucens v laboratórnych podmienkach.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Testy ekotoxicity odpadovej vody podľa STN 83 8303
Vedúci práce: Ing. Filip Takács
Anotácia: Komunálne odpadové vody sú v Slovenskej republike prevažne čistené na ČOV pomocou primárneho, sekundárneho a terciárneho stupňa čistenia. Vyčistená odpadová voda je na Slovensku vo väčšine prípadov následne vypúšťaná do recipienta, ktorým je obvykle najbližšia rieka alebo iný vodný tok. V suchších regiónoch sveta, napríklad v južnej Európe, kde je deficit vody na závlahu v poľnohospodárstve, sa takáto odpadová voda dočisťuje kvartérnym stupňom čistenia. Jednou z najbežnejších technológií dočistenia je chlorácia, ktorou sa dosiahne predovšetkým dezinfekcia odpadovej vody. Cieľom práce bude zistiť možnú ekotoxicitu regenerovanej odpadovej vody po chlorácii. Merania sa budú vykonávať podľa STN 83 8303 na Sinapis alba –horčici bielej. Určí sa inhibičný/stimulačný efekt regenerovanej odpadovej vody.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.
Nanomateriály pre účinné odstraňovanie mikropolutantov z vôd
Vedúci práce: Ing. Alexandra Drdanová
Anotácia: Cieľom práce bude preskúmať využitie nanomateriálov s potenciálom na účinné odstraňovanie mikropolutantov z vodných zdrojov. Práca sa bude zameriavať na syntézu a základnú charakterizáciu vybraných nanomateriálov a hodnoteniu ich účinnosti pri odstraňovaní rôznych typov mikropolutantov z odpadovej vody.
Téma vypísaná pre BBFFCH, BBFFCH4, BIOT, BIOT4, CHEMAT, CHEMAT4, POVYKO a POVYKO4.