Víťazkou študentskej konferencie Chemie je život na Fakulte chemické VUT v Brne je študentka FCHPT STU
Bc. Ema Freudová, študentka inžinierskeho programu Technická chémia, zameranie Organická chémia získala 1. miesto na medzinárodnej študentskej konferencii Chemie je život, ktorá sa konala 30. novembra 2023 na Fakulte chemické VUT v Brne. Ema zvíťazila v konkurencii 25 účastníkov v sekcii bakalárskych a magisterských študijných programov s projektom "Indolyl substituted benzazepinediones".
Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu našej fakulty a nášho oddelenia!
Dni otvorených dverí na OOCH
V dňoch 20-21.3.2023 sa na Oddelení organickej chémie otvorili dvere do laboratórií všetkých výskumných skupín, čo smeli využiť mladší študenti FCHPT s cieľom vyhliadnuť si atraktívne pracovisko pre svoju bakalársku a neskôr diplomovú prácu. Na ponuku reflektovalo 17 študentov a boli naozaj zvedaví. Dúfame, že aspoň niektorých na oddelení uvidíme ako aktívnych výskumníkov!
Ďalší stredoškoláci na OOCH
Podobne ako Michalovskí gymnazisti si prišli niekoľko organických reakcií vyskúšať aj stredoškoláci zo Strednej odbornej školy polytechnickej Jana Antonína Baťu vo Svite, zo Strednej priemyselnej školy chemickej v Šali a gymnazisti z Gymnázia Bilíkova Bratislava. Tých sme už tak pekne neodfotili, ale boli takisto pekní aj šikovní.
Gymnazistom z Michaloviec sme dali do rúk prvé organické reakcie
12. januára 2023 sa na oddelení uskutočnil laboratórny workshop pre nadaných stredoškolákov z Gymnázia P. Horova v Michalovciach. Študenti si vyskúšali pripraviť kyselinu acetylsalicylovú či benzalacetón vlastnými rukami, od prvej kvapky východiskovej zlúčeniny až po kryštáliky produktu. Držíme im palce, aby ich záujem prežil aj prijímacie pohovory na lekárske fakulty a dúfame, že niektorých uvidíme v našich laboratóriách!
Branislav Ferko pod vedením Oľgy Caletkovej a prof. Darrena Dixona z Oxfordu úspešne pripravil nové potentné antibiotikum Berkeleylactón A
Zrejme ani najväčšiemu optimistovi by pri zrode myšlienky syntetizovať nové, štruktúrne veľmi komplexné antibiotikum nenapadlo ako úspešne skončí celý projekt realizovaný na oddelení organickej chémie FCHPT, STU v spolupráci z Oxfordskou univerzitou. Počas niekoľkomesačnej stáž v Anglicku na Oxforde využil Branislav Ferko intelektuálne stimulujúce prostredie a opierajúc sa o excelentný slovensko-anglicky synteticky tím (B. Ferko, M. Zeman, M. Formica, S. Veselý, J. Doháňošová, J. Moncoľ, P. Olejníková,
D. Berkeš, P. Jakubec, D. J. Dixon, O. Caletková) úspešne pripravil antibiotikum účinkami a aktivitami porovnateľné s liečivami “poslednej nádeje” pri liečbe ťažkých bakteriálnych infekcií. Výsledky práce boli zverejnené v J. Org. Chem. 2019, 84, 7159-7165 v článku Total Synthesis of Berkeleylactone A. Ako v každom ambicióznom, multidisciplinárnom vedeckom projekte, bola rozhodujúca fungujúca spolupráca odborníkov v rôznych vedných odboroch – Petra Olejníková zabezpečila okrem promptného testovanie antimikrobiálnych aktivít i konzultácie o spôsobe účinku nového antibiotika, Ján Moncoľ a Janka Doháňošová zase nezaháľali pri potvrdení štruktúry antibiotika X-ray a NMR analýzou. Absolútne kľúčovú úlohu koordinátora celého početného tímu pri syntéze antibiotika účinného voči zlatému stafylokoku výborne zvládla Oľga Caletková. Krásnym zadosťučinením po tvrdej práci a zároveň potvrdením kvality publikácie je vysoká popularita samotného článku, ktorý sa okamžite po opublikovaní v záplave rôznorodých vedeckých prác v J. Org. Chem. zaradil medzi celosvetovo najčítanejšie. Slovenskí vedci
z oddelenie organickej chémie na STU opäť dokázali, že vďaka ich schopnostiam a neodškriepiteľnej kvalite boli rovnocennými partnermi aj pre špičkový tím z Oxfordskej univerzity.
Autorom gratulujeme a tešíme sa na ďalšie správy o vývoji nového antibiotika!
Študenti Miška Marčeková a Peter Gerža publikujú v Organic Letters o všemohúcej kryštalizácii
Skutočne husársky kúsok sa podaril študentom inžinierskeho štúdia na katedre organickej chémie FCHPT STU. Už počas realizácie svojich diplomových prác sa podarilo tandemu Bc. Michaela Marčeková - Bc. Peter Gerža v expresnom tempe finalizovať výsledky ich diplomových prác a splniť si sen každého organického chemika - publikovať v vychýrenom americkom časopise Organic Letters (IF = 6.5). Unikátnosť objavu, ktorý zrealizovali Miška s Peťom spočíva nielen vo vysokej hodnote pripravených organických zlúčenín ako dôležitých stavebných blokov farmaceutického priemyslu, ale najmä v elegancii prevedenia a technickej jednoduchosti experimentov (Michaela Marčeková, Peter Gerža, Michal Šoral, Ján Moncol, Dušan Berkeš, Andrej Kolarovič, Pavol Jakubec; Crystallization Does It All: An Alternative Strategy for Stereoselective Aza-Henry Reaction; Org. Lett. 2019, 21, 4580-4584). Po zmiešaní komerčne ľahko dostupných lacných surovín postačilo po niekoľkých dňoch bez zbytočných komplikácii jednoduchou filtráciu izolovať látky a vysokou pridanou hodnotou v enantiomérne čistej forme. Obom študentom poskytli fantastickú a skutočne neoceniteľnú podporu naslovovzatí odborníci Michal Šoral z centrálnych laboratórií (NMR spektroskopia) a Ján Moncol (X-ray analýza), ktorí robili počas celého projektu analytické zázraky na počkanie. Celý tím sa opieral aj o dlhodobú spoluprácu matadorov stereoselektívnej syntézy v zložení Dušan Berkeš, Andrej Kolarovič (Trnavská univerzita) a Pavol Jakubec.
Všetkým autorom srdečne gratulujeme k dosiahnutým výsledkom!
Minikonferencia organickej chémie, učebno-výcvikové zariadenie STU, Vyhne - Jún 2018
V dňoch 22.- 24.6. 2018 sa výskumná skupina z oddelenia organickej chémie pod vedením docenta Berkeša a inžiniera Jakubca zúčastnila vedeckej konferencie vo Vyhniach.
Prvý deň prebehol v znamení cestovnej horúčky, keď sa nám úspešne podarilo dosiahnuť cieľ cesty VYHNE. Pred plne očakávanou prezentáciou sme boli načerpať sily do miestnej kolkárne s veľmi ochotnou obsluhou. Okrem príjemnej atmosféry nás čakal prestretý stôl na oslavu, ale aj detský kútik so samopalom pre najmladších. Po fyzickom nabudení sme sa posilnili aj psychicky, kedy sme dostali šancu počuť o projekte inžiniera Jakubca na manzamínoch v angličtine, na ktorých pracoval v zahraničí v skupine profesora Dixona. Možnosť nahliadnuť do zahraničného projektu mnohým zúčastneným dodala chuť na večernú diskusiu, ktorá plynule prešla do voľného programu – hranie spoločenských hier.
Druhý deň nám nie dvakrát vábivé počasie prekazilo plány na kúpanie. Našťastie sme rátali aj s takouto situáciou. Ľahkou spoločnou túrou na hrad Revište a návštevou zveroparku sme ešte viac medzi sebou utúžili priateľské vzťahy. Chutný obed v Revištskom Podzámčí a poobedná siesta nás opätovne nabudila na ďalšiu prezentáciu v rámci konferencie. Zaujímavá prezentácia v podaní inžiniera Jakubca a docenta Berkeša zahŕňala výsledky vedeckej skupiny za tento rok, ktoré nám do budúcna dodali mnoho inšpirácií do ďalšej práce. Večer následne opäť pokračoval voľným programom, ktorý nám spríjemnil zápas Nemecko:Švédsko na MS vo futbale.
Aj napriek nepriaznivému počasiu môžeme zhodnotiť, že konferencia prebehla vo vynikajúcej nálade a všetci dúfame, že sa takto o rok stretneme znova. Špeciálne poďakovanie patrí organizátorom a prednášajúcim, bez ktorých by sa tento víkend neniesol na tak vysokej úrovni.
Ambiciózni doktorandi Ing. Pavol Lopatka a Ing. Branislav Ferko na vedeckých stážach na prestížnych zahraničných univerzitách
Za podpory slovenskej agentúry SAIA sa podarilo ambicióznym doktorandom oddelenia organickej chémie na FCHPT získať miesta na renomovaných zahraničných univerzitách a výrazne pozitívne prispieť k svojmu profesionálnemu rastu. Ing. Pavla Lopatku (skupina Prof. T. Graczu) a Ing. Branislav Ferko (skupina Doc. D. Berkeša) ako vynikajúci doktorandi FCHPT už počas svojho postgraduálneho štúdia obohatili svoje vedomosti a praktické zručnosti vďaka zahraničným štúdijným pobytom. Ing. Pavol Lopatka strávil produktívnych 6 mesiacov na univerzite v rakúskom Grazi pod vedenim Prof. K. O. Kappeho, kde sa venoval výskumu v oblasti prietokových systémov a svoje snaženie okamžite pretavil do hodnotnej originálnej vedeckej práce “Continuous‐flow Synthesis of Aryl Aldehydes by Pd‐catalyzed Formylation of Aryl Bromides Using Carbon Monoxide and Hydrogen” (ChemSusChem 2018). Ing. Branislava Ferko zasa zbiera skúsenosti na Oxfordskej univerzite, kde sa pod drobnohľadom Prof. Dixona venuje projektu, ktorý sa rieši spoločne s vedcami s FCHPT. Obom doktorandom držíme palce pri riešení projektov a na blížiacich sa obhajobách dizertačných prác.
Úspešný publikačný záver roka v Journal of Organic Chemistry pre skupinu Doc. Kolaroviča, Doc. Berkeša a Prof. Marchalína
Dlhodobá spolupráca Doc. Ing. Andreja Kolaroviča (Trnavská univerzita) a skupiny Doc. Berkeša vyústila do unikátneho vedeckého diela a publikácie v The Journal of Organic Chemistry, ktorý patrí medzi najstaršie, najhodnotnejšie a najčítanejšie časopisy organickej chémie. Projekt koordinovaný Doc. Kolarovičom zhrnutý v článku “Stereoselective Synthesis of Functionalized α-Amino Acids Isolated by Filtration” (J. Org. Chem. 2018) popisuje technicky veľmi atraktívnu syntézu dôležitých stavebných blokov chémie a výrazne posúva dopredu výskum o oblasti syntézy enantiomérne čistých zlúčenín, ktorý je poháňaný jednoduchou kryštalizáciou. Niekoľkoročná tímová práca skončila úspešne aj vďaka neoceniteľným skúsenostiam Ing. O. Caletkovej, PhD. a plnohodnotnej angažovanosti študentky inžinierského štúdia Bc. A. Kyselicovej. Celému autorskému kolektívu gratulujeme!
Pokračujúca plodná spolupráca medzi skupinou Prof. Marchalína, vedcami z FCHPT a tímom Prof. A. Daïcha (Université du Havre, Francúzsko) priniesla ďalšie ovocie v podobe syntetickej štúdie na tvorbu dôležitej skupiny heterocyklov. Publikácia “The Reactivity of Enantiopure (S)-6-Oxopipecolic Acid and Corresponding Pyridoisoquinolines Under Acidic Conditions” bola uverejnená v novembri v európskej verzii Journal of Organic Chemistry (Eur. J. Org. Chem. 2018, 5499–5511). Experimentálne zručnosti Ing. Petra Šafářa, zapojenie študentky Ing. B. Balónovej a nepostradateľný špičkový analytický servis poskytovaný Ing. Michalom Šoralom and Doc. Moncoľom sa opäť pretavili do kvalitného vedeckého diela. Všetkým autorom gratulujeme!
Článok skupiny prof. Marchalína vyšiel v Organic Letters
Medzinárodná, interdispiplinárna spolupráca skupín prof. Marchalína z OOCH (FCHPT STU Bratislava), prof. Daïcha (Université du Havre, Francúzsko) a špičkových expertov na štruktúrnu analýzu (FCHPT STU Bratislava) slávila úspech a vytvorila skvelý vedecký základ pre publikáciu v najprestížnejšom časopise špecializovanom na organickú chémiu - Organic Letters (IF = 6,6)
Vedecká práca realizovaná Petrom Šafářom z OOCH v úzkej spolupráci s Michalom Šoralom z centrálnych laboratórii a Jánom Moncoľom z OACH (všetci z FCHPT STU v Bratislave) v laboratóriu prof. Štefana Marchalína s názvom “Structure and Mechanism Revision of a Catalyzed Cyclization of Benzaldehyde Bearing Alkyne-Nitrile” bola publikovaná v septembrovom čísle Organic Letters (ACS, Org. Lett., 2017, 19 (18), pp 4742–4745, DOI: 10.1021/acs.orglett.7b01881). Práca popisuje novú, efektívnu prípravu isochroménov a spirocyklických laktónov využitím Pt(II)-katalyzovanej karbocyclizácie substituovaného benzaldehydu obsahujúceho v bočnom reťazci keto- a nitrilovú skupinu. Zároveň dielo predostiera precízne zrealizovanú kritickú analýzu predchádzajúcich teoretických a experimetálnych výsledkov a ponúka alternatívne závery a štruktúrne analýzy.
/Abstrakt/
Všetkým autorom gratulujeme k publikácii!
69. Zjazd chemikov
Zamestanci a študenti nášho oddelenia sa zúčastnili v dňoch 11.-15. septembra 69. Zjazdu chemikov. Ten sa opäť po dvoch rokoch konal v Hornom Smokovci v Grand Hoteli Bellevue. Naše oddelenie reprezentoval krátkymi prednáškami odborný asistent Ing. Pavol Jakubec, PhD. (Kryštalizáciou-indukovaná asymetrická transformácia - Moderný nástroj organickej syntézy) a doktorandka Ing. Eva Puchľová (Efektívna syntéza funkcionalizovaných pyrolidínov), obidvaja z výskumnej skupiny doc. Ing. Dušana Berkeša, CSc.. Cenu dekana FCHPT za postery získal náš vedecko-výskumný pracovník Ing. Ondrej Záborský, PhD. (Preparation and reactivity of 5-bromoisoxazolidine) z výskumnej skupiny Ing. Róberta Fischera, PhD. a doktorand Ing. Pavol Lopatka (Pd-Catalysed carbonylations in micro-flow system) z výskumnej skupiny prof. Ing. Tibora Graczu, DrSc.. Cenu SCHS pri SAV za poster získala naša bývalá študentka, v súčastnosti doktorandka na SAV, Ing. Mária Spišáková (Syntéza potenciálneho inhibítora α-manozidázy II navrhnutého pomocou molekulového modelovania). V stredu, kedy sa sekcia organickej chémie nekonala, sme si spestrili návštevu Vysokých Tatier výstupom na Téryho chatu, Priečne sedlo a cez Zbojnícku chatu sme sa vrátili naspäť do hotela.