Oddelenie organickej technológie, katalýzy a ropy (OOTKaR) svojou históriou a výsledkami vedeckovýskumnej a pedagogickej práce patrí k najstarším a najvýznamnejším na FCHPT. Súčasné OOTKaR vzniklo 1. marca 2016 spojením dvoch oddelení – Oddelenia organickej technológie a Oddelenia technológie ropy a petrochémie.
Existencia Oddelenia organickej technológie sa odvíja od Ústavu chemickej technológie látok organických, ktorý vznikol 1. januára 1943, v rámci Chemickotechnologickej fakulty. Po rôznych transformáciách štruktúry fakulty v roku 1952 vznikla Katedra organickej technológie. Rozvoj tohto ústavu a katedry, bol najmä vďaka profesorovi Gašperíkovi, ktorý ich v rokoch 1943 až 1960 viedol. V roku 2006 sa Katedra organickej technológie stala ako Oddelenie súčasťou Ústavu organickej chémie, katalýzy a petrochémie. Bývalá Katedra technológie ropy a petrochémie má predchodcu v Ústave palív a minerálnych olejov, ktorý v roku 1951 založil prof. Ing. Mikuláš Zanzotto. Následne bola k 1. januáru 1953 založená Katedra technológie ropy a petrochémie, ktorá sa v r. 2006 ako Oddelenie stala tiež súčasťou Ústavu organickej chémie, katalýzy a petrochémie.
Súčasná orientácia OOTKaR je na obnoviteľné zdroje surovín a energií s dôrazom na ekolologické a nízkoenergeticky náročné technológie. Tento akcent sa premieta aj do zefektívnenia klasických technológií na báze ropy a zemného plynu. S využitím moderných poznatkov sa široko prepája teoretická organická chémia, chemické inžinierstvo, manažment a efektívne postupy prevádzkovania a návrhu nových technológií. Pedagogika a výskum sú orientované na výrobu komponentov motorových palív, produkty a medziprodukty organickej technológie, najmä surovín a pomocných látok pre výrobu a spracovanie polymérov, farmaceutický priemysel, všeobecne biologicky aktívne látky (napr. agrochemikálie), farbivá a náterové látky a ďalšie chemické špeciality. OOTKaR zabezpečuje výučbu v bakalárskom štúdiu, v inžinierskom štúdiu výchovu špecialistov v odbore Chemické technológie, s dôrazom na organickú technológiu a technológiu palív, a v doktorandskom štúdiu program Katalytické technológie. Komplexnosť prípravy absolventov oddelenia sa na jednej strane odzrkadľuje pomerne náročným študijným programom zamerania Chemické technológie, na strane druhej, absolventi OOTKaR sú veľmi žiadaní praxou a nachádzajú výborné uplatnenie aj v zahraničí. Za svoje obdobie pôsobenia, od r. 1943, oddelenie vychovalo viac ako 1200 absolventov a viac ako 100 poslucháčov absolvovalo vedeckú prípravu. Absolventi oddelenia zastávajú najnáročnejšie funkcie v chemickom priemysle, vrátane riaditeľov veľkých podnikov, ako i posty významných vedeckých pracovníkov a akademických funkcionárov. Vďaka intenzívnej spolupráci s praxou a úspešnosti riešení má oddelenie dobre vybavené laboratóriá na štúdium a optimalizáciu heterogénnych katalytických procesov a je uznávaným vedeckovýskumným pracoviskom pre vývoj a technologický návrh nových výrobných procesov.