Oddelenie plastov, kaučuku a vlákien ponúka študentom komplexné vzdelanie v oblasti výroby a spracovania syntetických polymérov, technológií spracovania prírodných polymérov, ako aj prehľad možností uplatnenia sa plastov, kaučukov a gumy, ako aj vlákien v najrôznejších oblastiach ľudskej činnosti.
Ako to absolventi využijú v praxi? Majú výborné možnosti uplatnenia v automobilovom, chemickom, gumárenskom a vláknarenskom priemysle. Pri navrhovaní a výrobe komponentov z plastov a gumy, ktoré sa uplatnia v interiéroch a exteriéroch áut, ale aj v celom rade výrobkov dennej spotreby z týchto materiálov. Uplatnenie však nájdu aj v medicíne pri návrhoch rôznych biomateriálov, ktoré môžu nahradiť pôvodné tkanivá, kožu, krvnú plazmu, ale aj celé umelé orgány. Pre tých, ktorí sa chcú realizovať pri „obliekaní“ výrobkov, je tu obalový priemysel. Ďalší budú možno chcieť vymýšľať návrhy a postupy pri výrobe lepidiel, lakov a náterových hmôt. Komu je blízka ekológia, môže sa uplatniť pri navrhovaní nových biodegradovateľných ekologických polymérov, prípadne sa sústrediť na oblasť recyklácie a opätovného využitia odpadov z polymérov. V prípade, že máte záujem o ochranu pamiatok a materiálov zistíte, že polymérne materiály predstavujú široké možnosti použitia aj pri reštaurovaní a ochrane materiálov. Ak by vaša oblasť záujmu bola vlákna a textil, môžete získať vedomosti a skúsenosti z prírodných materiálov, z biodegradovateľných materiálov, modifikácii syntetických vlákien pre rôzne aplikácie ako aj z recyklácie vlákien a textilu.
Ak máte záujem o niektorú z týchto oblastí tak štúdium zamerania plasty, kaučuk, guma a vlákna je tým správnym riešením pre vás.